Trovati: Zapadni Balkan deo energetskih planova EU

KOล ICE – Kjara Trovati iz Generalnog direktorata za energetiku Evropske komisije izjavila je danas da EK ima Zapadni Balkan u fokusu svojih politika kada se radi o diverzifikaciji izvora energije, oslobaฤ‘anju od zavisnosti od ruskih energenata i otvaranju ka drugim izvorima energije.

Ona je tokom foruma makroregionalne Strategije za dunavski region, koji se odrลพava pod ukrajinsko-slovaฤkim predsedavanjem u slovaฤkim Koลกicama, na pitanje „Nezavisnih novina“ koja je strategija Evropske komisije kada je u pitanju naลก region, odgovorila da ฤ‡e zbog izazovne energetske situacije u Evropi Zapadni Balkan biti u sve veฤ‡em fokusu.

„Imamo strategije koje su posveฤ‡ene svim ovim zemljama i to je posao koji joลก traje. Zapadni Balkan je u svim naลกim planovima i to ฤ‡e biti sve viลกe i viลกe u buduฤ‡nosti“, rekla je ona.

Ekspert za energetiku sa Korvinus univerziteta u Budimpeลกti Barbala Tot je na pitanje kako gleda na pogodnosti koje Ruska Federacija nudi naลกem regionu kad se radi o snabdevanju gasom i drugim energentima rekla da bi savetovala BiH da radi na ลกto veฤ‡oj diverzifikaciji i da energiju dobavlja iz razliฤitih izvora.

Podsetila je da na Zapadnom Balkanu veฤ‡ postoji izgraฤ‘ena znaฤajna infrastruktura.

„Deo je izgradila Rusija i to je balkanski pravac. Deo infrastrukture izgradile su druge zemlje, kao na primer infrastruktura koja ide od Turske i Albanije ka Italiji. Na Balkanu postoji mnogo nove infrastrukture koja se gradi i ona je planirana da primi druge izvore gasa. Takoฤ‘e, poznato je da su mnoge zemlje na zapadnom Balkanu u ugovornim obavezama s Rusijom. Znaฤi, ti kapaciteti su rezervisani, tako da ako doฤ‘e do neispunjavanja obaveza, ja bih vam savetovala da izaฤ‘ete iz tih ugovora i poฤnete da koristite druge kapacitete“, naglasila je ona.

Trovati je govorila i o planovima Evropske komisije za energetsku politiku za ceo blok, kao i za ฤlanove Energetske zajednice.

Prema njenim reฤima, planovi Rusije da uskrati izvore energenata zemljama EU i sankcija koje je EU uvela Rusiji zbog rata u Ukrajini ubrzali su planove Unije ka energetskoj tranziciji i ispunjavanju ciljeva iz Novog zelenog dogovora.

Naglasila je da je karakteristika veฤ‡ine zemalja u dunavskom regionu intenzivno koriลกฤ‡enje fosilnih energenata, ลกto iziskuje dodatne napore za brลพu tranziciju ka obnovljivim izvorima energije.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com