PARIZ – Mala i srednja preduzeća (MSP) na Zapadnom Balkanu i u Turskoj učestvuju sa skoro tri četvrtine u ukupnom broju radnih mesta u privatnom sektoru, prema izveštaju Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
NJihov oporavak od pandemije kovid-19 sada je doveden u opasnost zbog rastuće inflacije i cena energije, što je posledica ruskog rata u Ukrajini, navodi se u saopštenju OECD-a, dostavljenom Tanjugu.
U novoj analizi o tome kako se principi razvoja MSP-a sprovode u Albaniji, Bosni i Hercegovini, tzv. Kosovu, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Srbiji i Turskoj, OECD ističe da mala preduzeća sve više usvajaju digitalne alate, ali da i dalje zaostaju za zemljama EU u korišćenju naprednijih tehnologija poput računarstva u oblaku i veštačke inteligencije.
Iako MSP u regionu sada dobijaju veću podršku kako bi pomogla povećanje izvoza i prešla na poslove sa većom dodatom vrednošću, potreban je sistematičniji pristup s obzirom na to da je pomoć koju dobijaju često u formi ad hoc obuke, dodaje OECD.
Dalje se navodi da „Indeks politike MSP: Zapadni Balkan i Turska 2022″, koji sufinansira Evropska unija, preporučuje da se malim i srednjim preduzećima obezbede jednaki uslovi kako bi sva preduzeća ravnopravno učestvovala u tržišnoj utakmici.
Vlade takođe moraju da unaprede osnovne aspekte kao što su jačanje vladavine prava, podsticanje transparentnosti, osiguranje regulatorne stabilnosti, borba protiv korupcije i unapređenje javne uprave, ocenjuje OECD.
Uz to, napominje se da bi trebalo da se poboljša prikupljanje i koordinacija podataka o MSP, posebno u oblastima kao što su politike zaštite životne sredine, digitalizacija i pristup finansijama. Razvijanje preduzetničkih veština je takođe ključno jer može da pomogne malim preduzećima da prevaziđu potencijalne finansijske i druge barijere.
Uz pravilnu politiku, mala i srednja preduzeća mogu da rastu, inoviraju i otvaraju bolje plaćena radna mesta u regionu, zaključuje se u izveštaju OECD-a.
Izveštaj će predsatviti danas na Dubrovačkom forumu Ulrik Vestergard Knudsen, zamenik generalnog sekretara OECD-a, Oliver Varheji, evropski komesar za susedstvo i proširenje, i Gordan Grlić Radman, hrvatski ministar spoljnih i evropskih poslova. U kontekstu rata u Ukrajini, tema ovogodišnjeg foruma je „Traganje za ravnotežom u uslovima poremećaja u svetu“.
Događaj će okupiti predstavnike vlada Zapadnog Balkana i Turske, visoke zvaničnike iz zemalja članica EU i OECD i visoke predstavnike međunarodnih organizacija.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com