ล ABAC/SOMBOR – U Somboru i ล apcu izvodi iz matiฤnih knjiga roฤenih, venฤanih i umrlih, kao i uverenja o drลพavljanstvu, od danas su dostupni za poruฤivanje putem vajbera, saopลกtio je NALED.
To ฤe mnogim graฤanima olakลกati komunikaciju sa gradskom upravom i omoguฤiti brลพi dolazak do traลพenih dokumenata.
Novu uslugu pruลพaฤe virtualne asistentkinje koje od proลกle godine redovno odgovaraju na upite graฤana o razliฤitim administrativnim procedurama putem vajbera, fejsbuka i gradskih portala i pruลพaju servisne informacije o radu lokalnih uprava.
Sombor i ล abac su prvi gradovi u Srbiji koji su dobili svoju ฤetbot koleginicu, a inovacija je realizovana putem regionalnog projekta „Unapreฤenje opลกtinskih usluga u Srbiji i BiH uvoฤenjem ฤetbot aplikacije“.
Projekat sprovode GIZ i kompanija SAGA u partnerstvu sa Mreลพom za povoljno poslovno okruลพenje koju predstavljaju NALED i Privredna komora Republike Srpske, u okviru programa develoPPP nemaฤkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ). U BiH se projekat sprovodi u Bijeljini i Laktaลกima.
U ล apcu, putem ฤetbota MIA, graฤani mogu doฤi do odgovora na upite vezane za izdavanje izvoda iz matiฤnih knjiga, uverenja o drลพavljanstvu, poreskih uverenja i o pravu na roditeljski i deฤiji dodatak.
U Somboru graฤani mogu da saznaju kako da ostvare pravo na deฤiji dodatak, kao i da se raspitaju o proceduri utvrฤivanja visine poreskog duga i izdavanju uverenja o izmirenim poreskim obavezama.
„MIA je za deset meseci odgovorila na viลกe od 14.500 upita. Najveฤe interesovanje u Somboru bilo je za poreska uverenja, a u ล apcu za ostvarivanje prava na deฤiji dodatak. Uvoฤenjem ฤetbota unapreฤena je efikasnost lokalne administracije, jer su sluลพbenici rastereฤeni pruลพanja informacija i mogu se posvetiti drugim zadacima dok graฤani ne moraju da troลกe vreme ฤekajuฤi red ispred ลกaltera“, kaลพe direktorka odeljenja za dobru upravu u NALED-u Ana Iliฤ.
Osim ลกto ฤe putem ฤetbota moฤi da dobiju izvode iz matiฤnih knjiga i uverenje o drลพavljanstvu, graฤani ฤe imati moguฤnost i da prijave komunalne probleme nadleลพnim sluลพbama gradske uprave.
ฤetbotu ฤe putem vajbera lako moฤi da proslede fotografije i video zapise, opise problema, kao i svoje kontakt podatke, ukoliko ลพele da ih nadleลพni organi dalje obaveลกtavaju o postupku, dodala je Iliฤeva.
Koliko ฤe MIA unaprediti efikasnost lokalnih samouprava, pokazuje podatak da su u ล apcu, tokom 2019. godine, kada je projekat poฤeo, sluลพbenici primili viลกe od 18.000 upita, koje sada prima ฤetbot, a za ฤiju su obradu morali da izdvoje oko 2.400 sati.
Zanimljivo je da su u viลกe od 65 odsto sluฤajeva graฤani dolazili da se o procedurama raspitaju na ลกalteru, a znatno manje putem telefona ili mejla.
U Somboru je, iste godine, ฤak 60.000 upita stiglo o proceduri utvrฤivanja visine poreskog duga, za ลกta su sluลพbenici izdvojili 1.650 sati.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com