Ukupna razmena 11 miliona $, 97 odsto izvoz Srbije u Katar

BEOGRAD – Spoljnotrgovinska razmena između Srbije i Katara prošle godine je iznosila 11 miliona dolara, a čak 97 odsto trgovinske razmene odnosni se na robu koju Srbija izvozi Kataru.

To je rečeno danas na okruglom stolu između privrednika Srbije i Katara, koji su se sastali u cilju jačanja ekonomske saradnje dve države, pronalaženju rešenja za efikasnije radne tokove, ali i da se istraže novi potencijali za saradnju.

Potpredsednik Privredne komore Srbije Nemanja Žugić kaže da se bilateralni odnosi između Srbije i Katara neprekidno učvršćuju, a ekonomska saradnja i obim trgovine su iznad očekivanih.

„Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, ukupna trgovinska razmena izmedu dve države 2017. bila je nešto više od 11 miliona dolara, a velika većina je na strani izvoza za Srbiju. Naš izvoz uglavnom uključuje vojnu robu sa 52 odsto i motorno mlazno gorivo sa 16 odsto“, ukazao je Žugić.

Ocenio je da je između Srbije i Katara potreban strateški remont u trgovinskim odnosima, i izneo podatak da je BDP Katara četiri puta veći od BDP-a Srbije, kao i da naša zemlja učestvuje u uvozu Katara sa 0,01 odsto.

Prema njegovim rečima, PKS je identifikovala poljoprivredu, hranu, građevinske materijale, proizvode na bazi nafte i sektore masinstva i tekstila kao najveće koje imaju izvozni potencijal u Kataru.

Žugić je uveren da će direktni letovi od Beograda do Dohe omogućiti našim poljoprivrednim i prehrambenim kompanijama da preko noći „otključaju“ trgovinski potencijal – slanje svežeg i smrznutog voća i povrća, kao i ostale prehrambene artikle, uključujući meso, testeninu, med.

Kaže da su članovi naše privrede ponosni i na izvoz materijala za građevinsku i tekstilnu industriju, nameštaj, preradu drveta i papira, hemikalije, farmaceutske proizvode i informatiku.

Žugić je pozvao članove katarske delegacije da na Srbiju gledaju kao njihovu „direktnu investicionu destinaciju“.

Direktor departmana za međunarodnu saradnju Ministarstva inostranih poslova Katara Tarik Bin Ali Faraj Al-Ansari kaže da će se Katar ubuduće truditi da pomeri na viši nivo dosadašnju saradnju između srpske i katarske privrede.

„Naši dobri politički odnosi datiraju još od vremena Jugoslavije i traju i danas. Mi poštujemo Srbiju i želimo da radimo sa vama i da tu saradnju povećamo na ekonomskom nivou“, poručio je Al-Ansari.

Istakao je da katarsku delegaciju čini 15 predstavnika iz oblasti obrazovanja, energetike, poljorivrede, ekonomije, odnosno, onih oblasti koje su prepoznate kao potencijalne za saradnju.

Al-Ansari kaže da se Srbija i Katar moraju fokusirati na razvoju avioprevoza i ocenio da nema mnogo teretnih letova za prenos robe između dve države.

Poručio je da su vrata za srpske turiste i privrednike otvorena, jer je Katar atraktivna destinacija, sa lepim plažama, muzejima, hotelima, rizortima, ali i prijateljska i sigurna zemlja.

Pohvalio je Srbiju kao lepu zemlju za turističke obilaske i istakao da obe države treba da iskoriste prednosti bezviznog režima.

Sekretar Udruženja za poljoprivredu pri PKS Aleksandar Bogunović predstavio je katarskoj delegaciji poljoprivredne potencijale Srbije i istakao da naša zemlja poslednje decenije beleži rast u poljoprivredi, jer se iz godine u godinu prinosi žitarica, ali i drugih poljoprivrednih kultura uvećavaju.

Zahvaljujući povoljnim klimatskim uslovima, bogatoj vegetaciji i diverzitetu, ali i dugoj tradiciji u poljoprivrednoj proizvodnji, Srbija je prepoznata kao jedan od većih izvoznika jabuka, koje izvozi u Rusiju, i malina, koje izvozi u EU, ali i drugih kultura, kao što su žito i kukuruz.

Njeni potencijali su, kaze Bogunović, i u proizvodnji mleka, prehrambenoj industriji, proizvodnji alkohola, a naročito piva.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com