Usvojen program ekonomskih reformi od 2022. do 2024.

BEOGRAD – Osmi ciklus izrade Programa ekonomskih reformi za period 2022.-2024. godine zavrลกen je u predviฤ‘enom roku i biฤ‡e predat Evropskoj komisiji do 31. januara, a Vlada Srbije je 20. januara usvojila taj dokument, objavilo je Ministarstvo finansija.

Kao i u prethodnim ciklusima, dokument daje pregled makroekonomske, fiskalne i monetarne politike, navodeฤ‡i da je ekonomska politika u Srbiji adekvatno odgovorila na krizu izazvanu pandemijom korona virusa, ฤemu je izmeฤ‘u ostalog doprinela prethodno postignuta makroekonomska stabilnost, navodi se u objavi Ministarstva .
Istiฤe se da je fiskalnom politikom obezbeฤ‘en sveobuhvatan paket mera kojim je pruลพena pomoฤ‡ privredi i stanovniลกtvu i ฤiji se pozitivni efekti odraลพavaju na makroekonomske pokazatelje.
Takoฤ‘e i da je produลพeno trajanje nepovoljne epidemijske situacije u 2021. godini uslovilo joลก jednu, po obimu znaฤajnu pomoฤ‡ privredi i stanovniลกtvu, kako bi se uz masovnu vakcinaciju stanovniลกtva i stavljanje epidemije pod kontrolu, obezbedili uslovi za potpun oporavak i rast ekonomije.
Ovaj program, navode iz Ministarstva finansija, u skladu je sa smernicama Evropske komisije i daje pregled glavnih strukturnih izazova za konkurentnost, kao i odrลพiv i inkluzivni rast na centralnom nivou organizovanih u 13 oblasti.
Reฤ je o oblastima upravljanja javnim finansijama, zelenoj tranziciji, digitalnoj transformaciji, poslovnom okruลพenju i smanjenju sive ekonomije, istraลพivanju, razvoju i inovacijama, reforme u oblasti ekonomskih integracija, zatim reformi energetskog te transportnog trลพiลกta, poljoprivredi, industriji i uslugama, obrazovanju i veลกtinama, zapoลกljavanju i trลพiลกtu rada, socijalnoj zaลกtiti i inkluziji i sistemima zdravstvene zaลกtite.
U tim oblastima, istiฤu u Ministarstvu, identifikovana su tri kljuฤna izazova, a to su poveฤ‡anje zaposlenosti, posebno mladih i usklaฤ‘ivanje kvalifikacija sa potrebama trลพiลกta rada, unapreฤ‘enje poslovnog ambijenta povoljnijeg za investicije, kao i efikasnije koriลกฤ‡enje energije uz dalje otvaranje energetskog trลพiลกta.

Ovi izazovi biฤ‡e prioritetni u narednom trogodiลกnjem periodu, navode u Ministarstvu finansija i dodaju da je sprovoฤ‘enje reformi identifikovanih u ovom dokumentu vaลพno kako za poboljลกanje konkurentnosti, podsticanje otvaranja novih radnih mesta i olakลกavanje socijalne inkluzije, tako i za ispunjavanje ekonomskih kriterijuma u procesu pristupanja Evropskoj uniji.
Podseฤ‡aju da je Vlada Srbije 2018. godine imenovala ministra finansija Siniลกu Malog za nacionalnog koordinatora i rukovodioca Radne grupe za izradu i praฤ‡enje sprovoฤ‘enja Programa ekonomskih reformi i da u izradi ovog dokumenta osim Ministarstva finansija uฤestvuju Republiฤki sekretarijat za javne politike, Narodna banka Srbije kao i mnogobrojni ฤlanovi interresorne Radne grupe za izradu i praฤ‡enje sprovoฤ‘enja Programa.
Program 2022.- 2024. se razmatra sa predstavnicima evropskih institucija u prvoj polovini ove godine, posle ฤega se usvajaju okviri ekonomskog dijaloga, na sastanku Saveta EU za ekonomska i finansijska pitanja i nove zajedniฤke preporuke za Zapadni Balkan i Tursku.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com