Vlahovic na otvaranju KBF: Moguce da svetu sledi stagflacija

KOPAONIK – Suoฤavamo se sa izraลพenim ekonomskim i geopolitiฤkim rizicima, a kriza koja se vidi na horizontu razlikovaฤ‡e se od velike depresije iz 2008. te stoga i odgovor na nju mora da bude drugaฤiji, izjavio je predsednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahoviฤ‡, otvarajuฤ‡i 29. Kopaonik biznis forum (KBF) u Grand hotelu na Kopaoniku.

„Neophodno je naฤelo opreznosti i ลกtednje u voฤ‘enju fiskalne politike, a to znaฤi bez nepotrebnog troลกenja novca za podsticaj traลพnje. To takoฤ‘e podrazumeva i niลพi deficit od planiranog, komforniji fiskalni prostor kao i smanjenje duga“, rekao je on.

Istakao je da monetarna politika u skladu sa definisanim ciljem, treba da nastavi sa implentacijom seta sofisticiranih mera radi najefikasnijeg odgovora na postojeฤ‡e i oฤekivane inflacione pritiske, bez ugroลพavanja ekonomske aktivnosti.

Vlahoviฤ‡ je istakao da se Forum ponovo odrลพava u vreme izborne kampanje i da su znajuฤ‡i za to organizatori Kopaonik biznis foruma joลก u oktobru izabrali za centralnu temu Srbija 2030 agenda odrลพivog razvoja, kako bi napravili presek stanja, ukazali na jake strane ali i ranjivost naลกe ekonomije.
„Danas kada je sigurno da ฤ‡emo nakon poฤetka rata u Ukrajini biti izloลพeni novim izazovima pokazalo se da smo pravilno izabrali temu“, rekao je Vlahoviฤ‡.
Naglasio je da je Agenda 2030. univerzalni dokument koji su usvojile Ujedinjene nacije i koji definiลกe 17 ciljeva, sa tri dimenzije – ekonomski rast, socijalnu inkluziju i zaลกtitu ลพivotne sredine.

Prema njegovim reฤima, prvobitne projekcije su govorile da ฤ‡e svetska ekonomija ove godine rasti za 4,4 odsto, lane bilo 5,9 odsto, ali je sasvim izvesno da ฤ‡e doฤ‡i do korekcije projektovanog rasta.

„Mnogi ekonomisti prognoziraju da nam sledi period stagflacije, odnosno stagnacije privredne aktivnosti uz visoku inflaciju“, rekao je Vlahoviฤ‡ i dodao da je u januaru ove godine inflacija u SAD iznosila 7,5 odsto, ลกto je najviลกi nivo u poslednjih 40 godina.

Vlahoviฤ‡ je naglasio da je sada kljuฤni izazov za dostizanje projektovanog rasta u 2022. godini neizvesnost u pogledu trajanja rata u Ukrajini.

„Naravno rastuฤ‡i trend inflacionih pritisaka dodatno podgrejava pesimistiฤka predviฤ‘anja a strah od stagflacije u Evropi je naroฤito izraลพen“, ukazao je on.

Osvrฤ‡uฤ‡i se na krizu izazvanu pandemijom, naglasio je da je privreda Srbije veฤ‡ u treฤ‡em kvartalu 2020. dostigla pretkrizni nivo i da je drลพava Srbija izdaลกno pomogla privatnom sektoru i stanovniลกtvu.

Naglasio je da se sve do proลกlog meseca ฤinilo da je planirani rast BDP u 2022. godini od 4,5 odsto realno postavljen i dostiลพan.

„Podrazumevalo se da ฤ‡e plan ukupnih investicija biti realizovan i da ฤ‡e sektori usluga, industrije i graฤ‘evinarstva nastaviti da rastu sadaลกnjim tempom, a poลกlo se i od pretpostavke da ฤ‡e ovogodiลกnja poljoprivedna sezona biti bolja od proลกlogodiลกnje“ , rekao je on.

Dodao je da je nazalost saลกvim jasno da ฤ‡e rat u Ukrajini uticati na ekonomsku aktivnost, a on bi na naลกu zemlju mogao da se ogleda kroz viลกe stvari.

„Prvo je ugroลพvanje nivoa ekonomske aktivnosti u EU a verovatno i u naลกem regionu, a upravo su oni naลกi glavni spoljnotrgovonski partneri sa kojima realizujemo tri ฤetvrtine prometa. Drugo je to ลกto bi dugo trajanje sukoba moglo da obeshrabri investitire“, istakao je Aleksandar Vlahoviฤ‡.

Naveo je da je rat podigao cene energenata, verovatno ฤ‡e i hrane a moลพda ฤ‡e Evropska Centralna banka posegnuti za restiktivnijom monetarnom politikom, ลกto bi moglo dodatno destimulisati rast.

Kao ฤetvrto je istakao oteลพani plasman robnog izvoza, jer ฤ‡e oฤekivani problemi u globalnim lancima snabdevanja dodatno usporiti ekonomsku aktivnost.

Vlahoviฤ‡ je ocenio da uprkos aktuelnim neizvesnostima Srbija mora da nastavi zapoฤete strukturne reforme i da je kulminacija problema u energetskom sektoru ponovo u prvi plan istakla potrebu brลพeg i efikasnijeg reformisanja velikih javnih preduzeฤ‡a.

To, kako je rekao podrazumeva profesionalizaciju upravljanja, poslovnu konsolidaciju i delimiฤnu privatizaciju.

Prema njegovim reฤima, zbog kovida i krize u Ukrajini svet kakav smo poznavali je trajno promenjen i Srbija mora da nastavi da modernizuje drลพavu, menja strukturu privrede, vidljivo podiลพe produktivnost i konkurentnost.

Ukazao je da to zahteva reformski napredak u dve kljuฤne regije, a to su obrazovanje i razvoj ljudskog kapitala i unapreฤ‘enje kvaliteta insitucija i poslovnog ambijenta.

Uฤesnicima se putem video poruke obratila i En Kerns (Cairns), potpredsednica Mastercarda, koji je glavni partner KBF i ukazala da ฤ‡e posveฤ‡enost Mastercarda malim i srednjim preduzeฤ‡ima biti realizovana kroz podrลกku Nacionalnoj inicijativi za bezgotovinska plaฤ‡anja Bolji naฤin.

Naglasila je da je reฤ o primeru javno-privatnog partnerstva koji podrลพava napore Vlade Srbije u borbi protiv sive ekonomije.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com