Ključni, najvažniji nalaz istraživanja Nove srpske političke misli (NSPM) iz jula, na reprezentativnom uzorku punoletnih građana Srbije, definitivno ima više onih koji su protiv Aleksandra Vučića nego što ima onih koji ga podržavaju, navodi se u istraživanju koje je objavio nedeljnik Vreme u novom broju.
Istraživanje je urađeno od 2. do 12. jula u Srbiji, bez Kosova, telefonski na reprezentativnom uzorku od 1.100 građana.
Navodi se da je ovaj zaključak ponudilo i istraživanje iz marta, a potvrđeno i u maju.
Na opštem (ukupnom) uzorku podrška vlasti je oko 32-33 odsto, dok je onih koji se izjašnjavaju kao njeni protivnici desetak procenata više (42-43 odsto) uz oko 25 odsto neizjašnjenih.
Prezicnije, ako bi se išlo u dve kolone – vlast i kompletna opozicija, 42,10 odsto bi glasalo za ujedinjenu listu opozicije, studenata i građanskih pokreta.
Ali, upozorava se, iako teoretski gledano desetak odsto izgleda kao teško nadoknadiva razliku, ova Vučićeva trećina na izbore izlazi skoro sigurno i bez suvišnih pitanja, dok se ovih opozicionih četrdesetak i više odsto lako može „smoriti“, posvađati ili razočarati, navedeno je u predstavljanju istraživanja.
Samo kada su svi na broju, uključujući studente, stranke i ove preostale „protiv vlasti ali još ne znam za koga“ mogu se nadati sigurnoj pobedi.
Kao ključna dilema iz ugla antirežinske borbe ostaje da li je bolje da se protiv Vučića ide u jednoj opozicionoj koloni ili da ih bude eventualno dve ili tri.
Ukoliko bi se sutra održali novi izbori za studentsku listu glasalo bi 23,2 odsto (bez neizjašnjenih) dok bi tu „studentsku seču“, mada ne bez gubitaka, preživeli samo grupacije oko Narodnog pokreta Srbije (NPS) i savez Stranka slobode i pravde i SRCE.
Teoretski, pokazalo je ovo istraživanje, realnu šansu imaju i desni ukoliko bi išli zajedno ali se pokazalo ranije da njihovo udruživanje ide teško.
Lista Pokreta za narod i državu dobila bi 40,2 odsto glasova.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com