Sergej i Marija, stanovnici moskovskog predgrađa, voze kineski automobil, kupuju sir ruske proizvodnje i provode odmor u Venecueli. Za njih, sankcije uvedene Moskvi kao odmazda za njen napad na Ukrajinu „nisu tragedija“.
Njihov skromni dvosoban stan u Mitiščiju, gradu od 300.000 stanovnika severoistočno od prestonice, gde žive sa svoje troje dece, dve mačke i psom, nedavno je renoviran. Njihov frižider kineske proizvodnje pun je ruskih proizvoda.
Zapadne ekonomske sankcije protiv Rusije uvedene su 2014. godine, pošto je Moskva anektirala ukrajinsko Krimsko poluostrvo, a znatno su proširenje i pooštrene posle pokretanja ruske ofanzive protiv Ukrajine 24. februara 2022. godine, u kojoj su poginule najmanje desetine hiljada ljudi. Za Ruse dovele su do nestanka mnogih zapadnih proizvoda i poskupele i iskomplikovale putovanja u Evropsku uniju i druge zemlje koje podržavaju Kijev.
Ali jedan deo stanovništva tvrdi da mu je udobno i sa sankcijama.
Marija Tiabu (43), zaposlena u kozmetičkoj kompaniji, kaže da je malo interesuje politika i da se ne seća kada su ova ograničenja počela: „Možda tokom kovida?“.
„Nije tragedija što su evropski i zapadni brendovi otišli“, slaže se njen suprug, Sergej Djužikov (31), pogrebnik. Po njegovim rečima, Rusi se „savršeno dobro snalaze“ bez te robe. Pre dve godine, posle saobraćajne nesreće, kaže da je zbog sankcija čekao tri meseca na rezervne delove za popravku svoje Kije. „Tada sam shvatio da moram da zamenim svoj korejski automobil kineskim“, dodao je.
Sergejev i Marijin ukupan prihod je oko 300.000 rubalja (skoro 3.300 evra), što je iznad proseka. Međutim, da bi kupili novi automobil, morali su da uzmu kredit.
„Pogledajte Mekdonalds koji je zatvorio vrata, a ruski ‘Vkusno i točka’ posluje podjednako dobro. Deca ga vole“, primećuje Sergej.
Taj ruski lanac je 2022. godine preuzeo stotine restorana američkog Mekdonaldsa koji je, kao i mnoge zapadne kompanije, napustio Rusiju posle ruskog napada na Ukrajinu. „Iz perspektive mog svakodnevnog života, moje porodice, mog posla ili mog slobodnog vremena, ne osećam sankcije“, uverava Marija.
Neki proizvodi su nestali, posebno lekovi, priznaje ona, ali kaže da se nada da će ih ruska industrija proizvoditi, a za kosmetiku već postoje „analogni ruski preparati“.
Marija priznaje da ima slabost prema kamamberu, ali proizvedenom u Rusiji: „Veoma je dobar. Nisam probala pravi francuski kamamber, ne mogu da uporedim. Ali ovaj je baš po mom ukusu“.
U korpu stavlja i jogurte novog brenda koji je zamenio francuski Danon čiju je proizvodnu podružnicu ruska država zaplenila 2023. godine, a zatim prodala nećaku čečenskog lidera Ramzana Kadirova.
I uprkos sankcijama, neka popularna zapadna roba se uvozi preko trećih zemalja što se direktno odražava na maloprodajne cene. Istovremeno, Rusija održava trgovinske odnose sa zemljama poput Belorusije i kavkaskih država, koje je snabdevaju voćem, povrćem i mlečnim proizvodima.
Isto važi i za turistička putovanja.
Evropa, nekada popularna destinacija za ruske turiste, postala je nepristupačna zbog obustavljanja direktnih letova i teškoća pri dobijanju viza.
Tako su se Marija i Sergej opredelili za turizam u Rusiji i putovanje u Latinsku Ameriku. Otišli su u Venecuelu koja je pod američkim sankcijama, a opisuju je kao zemlju „s veoma prijateljskim ljudima, gde vole Ruse“.
Po njihovim rečima, inflacija od skoro 10% u Rusiji, podstaknuta ogromnim vojnim izdacima i posledicama sankcija, ih ne brine, jer je vlada primorala poslodavce da indeksiraju plate.
„Inflacija postoji svuda u svetu. Moja tetka živi u Nemačkoj, i tamo ima inflacije“, insistira Marija.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com