Međunarodni posrednici se nadaju se da će sutra, u četvrtak, ponovo pokrenuti pregovore o prekidu vatre između Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze da bi se konačno sklopio sporazum tih dveju strana.
Šanse da se to postigne su međutim male, konstatuje Asošijeted pres.
Novi razgovori trebalo bi da počnu sutra u glavnom gradu Katara, Dohi, a predlog sporazuma kojeg podržava međunarodna zajednica, Izrael i palestinski Hamas razmatraju već više od dva meseca.
U indirektnim pregovorima za to vreme nije bilo napretka i neslaganja i dalje ima.
Novo postavljani uslovi su iskomplikovali taj process. I Hamas bi tek trebalo da kaže otvoreno da li će doći na novu rundi pregovora.
Danas je rečeno da neće zbog čega su opale nade u postizanje sporazuma, za kojeg su iranski izvori rekli da bi mogao da odgodi napad Irana na Izrael.
SAD su saopštile da očekuju da se indirektni razgovori održe kao što je planirano i da je sporazum još moguć.
Sporazum bi doprineo, kako se veruje, stišavanju desetomesečnog rata u Gazi i oslobađanju preostalih 110 talaca zatočenih na toj palestinskoj teritoriji.
Rat u Gazi se nastavlja, taoci pate u zatočeništvu i pojačana je bojazan od sveopšteg regionalnog rata, uključujući Iran i jednog od njegovih regionalnih saveznika, libanski Hezbolah.
Predsednik SAD Džozef Bajden je 31. maja predstavio detaljni predlog o prekidu vatre za koji je rekao da je izraelski i nazvao ga „mapom puta“ za trajno primirje i slobodu talaca.
To je bio početak najvećih američkih napora da se okonča rat izazvan napadima palestinskog Hamasa na jug Izraela 7. oktobra prošle godine.
Prvobitni predlog ima tri faze sprovođenja.
Prva faza bi trajala šest nedelja tokom kojih bi prekid vatre bio potpun, a izraelske snage bi se povukle iz svih gusto naseljenih područja Gaze i oslobodio bi se deo talaca. To bi bile žene, stariji i ranjeni, u zamenu za stotine Palestinaca koji su sada u izraelskim zatvorima. Palestinski civili bi mogli da se vrate svojim domovima i humanitarna pomoć bi se povećala.
Tokom šest nedelja prekida vatre dve strane bi pregovarale o sporazumu o drugoj fazi: oslobađanje svih preostalih živih talaca, uključujući muškarce vojnike i potpuno povlačenje izraelske vojske iz Gaze. Privremeni prekid vatre bi postao stalan.
U trećoj fazi bi se pokrenula velika obnova ratom razorene Gaze koja će, kako se procenjuje, trajati decenijama.
I mada je Bajden zdušno podržao predlog sporazuma, nije bilo napretka, a zaraćene strane su se proteklih nedelja još više udaljile jedna od druge.
Izrael se brine da bi početna faza mogla da se produži dokle god traju pregovori o drugoj fazi i čini se da strahuje da bi Hamas mogao da bez rezultata beskonačno odugovlači pregovore.
Hamas je izgleda zabrinut da će Izrael obnoviti rat kada se najugroženiji taoci vrate što je i odraz najnovijih izjava izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.
Izrael bi takođe mogao da tokom te faze pregovora postavi nove zahteve koji nisu deo prvobitnog predloga i koji bi mogli da budu neprihvatljivi za Hamas, pa da obnovi rat ako ih ta organizacija odbije.
U proteklim nedeljama Izrael je izneo dodatne zahteve, rekla su dva egipatska zvaničnika bliska pregovorima.
Netanjahuov kabinet je to juče porekao i dodatne uslove nazvao „osnovnim razjašnjenjima“. Takođe je rečeno da je Hamas izneo 29 dopuna, ali nije rečeno kojih.
Egipatski zvaničnici kažu da Izrael teži da zadrži kontrolu nad delom teritorije uz granicu Egipta sa Gazom takozvanim Koridorom Filadelfija.
Izrael smatra da Hamas koristi to područje za krijumčarenje oružja kroz podzemne tunele što Egipat poriče.
Izraelska vojska takođe želi da zadrži snage duž rute istok-zapad koja deli Gazu tako da može da spreči premeštanje ekstremista na sever te teritorije.
Hamas je to odbio, rekavši da će se tako sprečiti povratak Palestinaca kućama.
Egipatski zvaničnici i Netanjahuov kabinet su rekli da Izrael želi i da odlučuje o tome koji bi Palestinci bili oslobođeni iz njegovih zatvora, a Hamas to odbija.
Izrael traži i spisak živih talaca što Hamas takođe odbija.
Udarac za pregovore je i nedavno ubistvo političkog vođe Hamasa dok je bio u Teheranu, za koje je okrivljen Izrael, ali on to nije ni potvrdio ni porekao.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com