Papa Lav XIV je danas primio u posetu jednog visokog zvaničnika Ruske pravoslavne crkve što je prvi takav susret novog pape, saopštio je danas kratko Vatikan.
Papa koji je ranije pozvao Kremlj da napravi „gest“ za mir u Ukrajini, primio je mitropolita volokolamskog Antonija, predsednika Odeljenja Moskovske patrijaršije za spoljne odnose.
Antonije (40) je na tom mestu od 2022. godine, kada je Rusija počela invaziju na Ukrajinu, a prethodno je u Italiji bio izaslanik Ruske pravoslavne crkve, bliske Kremlju.
Ruska crkva je održavala dijalog s pokojnim papom Franjom i tada je mitropolit Antonije imao desetak sastanaka s njim, što je Ukrajina kritikovala.
Antonije je uoči današnjeg sastanka rekao italijanskim listu Republika (La Repubblica) da je pokojni papa Franja imao „uravnotežen pristup“ prema pitanju Ukrajine, a da još ne zna stav sadašnjeg.
Odnosi Vatikana i Moskve su veoma hladni.
Poglavar Ruske pravoslavne crkve, patrijarh Kiril, podržao je rusku invaziju na Ukrajinu, koju je opisao kao „sveti rat“.
Lav XIV je prvi papa iz SAD, a čelo Crkve je preuzeo dok Vašington bezuspešno insistira na okončavanju ruskog rata u Ukrajini.
Lav XIV je početkom jula primio predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, a razgovarao je i telefonom sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.
Sredinom maja papa je zaraćenim stranama ponudio svoje posredovanje, a Vatikan je razmatran kao moguće mesto za mirovne pregovore. Međutim, Kremlj je odbacio tu ideju i pregovori su nastavljeni u Istanbulu.
Današnji sagovornik pape, mitropolit Antonije je tada rekao da za Moskvu Vatikan nije „neutralno“ tlo za mirovne pregovore.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com