BRISEL – To što kosovski Parlament ni danas nije usvojio rezoluciju kojom bi se ogranicila ovlašćenja i mandat kosovskoj delegaciji koja vodi dijalog sa Beogradom, odnosno Hašimu Tačiju zabranilo da pregovara o ”teritoriji Republike Kosovo”, bilo je očekivano i ne predstavlja iznenadenje, ocenjuje se u diplomatskim krugovima u Briselu.
Pitanje Tacijevog mandata kao glavnog i jedinog pregovaraca Prištine u dijalogu o sveobuhvatnoj normlizaciji odnosa sa Beogradom i ranije se postavljalo, ali samo u okvirima Kosova. EU kao posrednik u ovom dijalogu Hašima Tačija, a samim ti i njegove pozicije i ideje o mogucem rešavanju kosovskog pitanja, vidi kao legitimne.
Evropski diplomatski izvori navode za Tanjug da podrška kosovskog Paralmenta ni ranije nije bila prepreka za Tačija da zastupa svoje stavove koji se odnose na ”korekciju granica” kao mogucem rešenju za svobuhvatnu normalizaciju odnosa sa Beogradom.
Očigledno je i da takva ideja, o kojoj je govorio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kao o delu moguceg rešenja kosovkog pitanja, dobija sve širu ”opreznu podršku” od EU zvaničnika i drugih međunarodnih aktera.
”Ako predsednici mogu da postignu dogovor, potencijalna dobrobit za Srbiju, Kosovo i širi region je dovoljna da se zasluži oprezna međunarodna podrška. SAD i EU zvanicnici se sve višše ”zagrejani” za plan. Iako je nemacka kancelarka Angela Merkel kritikovala ideju, izgleda da i pozicija Berlina postaje mešša”, navodi se u analizi britanskog Fajnenšal Tajmsa.
Poznavaoci kosovskih prilika ocenjuju da je za neizglasavnje rezolucije koja je trebalo da precizira da je ”teritorija Republike Kosovo jedna i nedeljiva, a ni predsednik niti bilo ko drugi nema mandat da pregovara o teritoriji Republike Kosovo” u najvećoj meri je zaslužna Demokratska partija Kosova na cijem caelu je Taaci bio do sve do svog izbora na mesto predsednika Kosova.
U diplomatskim izvorima se navodi da je Tacijev motiv da u ocima međunarodne zajednice zadrži poziciju jedinog kosovskog pregovaraca zaslužnog za eventualni dogovor u dijalogu sa Beogradom.
A ne bi trebalo zanemariti ni informaciju, koju su preneli kosovski mediji, da se Taci u pregovorima sa Beogradom navodno trudi da se u moguci finalni sporazum ukljuci i ”specijalni protokol” koji bi obuhvatio amnestiju od ratnih zlocina za obe strane, što bi podrazumevalo i ukidanje Specijalog suda za ratne zlocine pocinjene na Kosovu odnosno otklanjanje opasnosti da i sam Tači eventalno bude procesuiran.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com