LONDON – Princ Filip, suprug britanske kraljice Elizabete Druge bio je jedna od najuticajnijih figura u kraljevskoj porodici tokom viลกe od 70 godina, navodi Rojters i podseฤa na kraljiฤinu izjavu da je u Filipu uvek imala snagu i utoฤiste.
Vojvoda od Edinburga je bio uz Elizabetu Drugu tokom njene 69-godiลกnje vladavine, najduลพe u britanskoj istoriji, tokom koje je bio poznat po ฤvrstom, zdravom ลพivotnom stavu, ocenio je Rojters.
Grฤki princ je oลพenio Elizabetu 1947. godine igrajuฤi kljuฤnu ulogu u modernizaciji monarhije u periodu posle Drugog svetskog rata.
U Bakingemskoj palati je bio jedna od kljuฤnih figura kojoj se kraljica mogla poveriti i verovati, dodaje se u tekstu britanske novinske agencije.
„On je bio, vrlo prosto, moja snaga i utoฤiลกte svih ovih godina“, rekla je Elizabeta u govoru povodom obeleลพavanja 50 godina od njihovog venฤanja, 1997. godine.
Nekadaลกnji oficir mornarice, princ Filip ฤe ostati upamฤen po tome ลกto je bio vrlo markantna javna liฤnost.
Otvoren i naprasit, Filip je ลพiveo u senci ลพene koju je oลพenio u Vestminsterskoj opatiji 1947. godine i uvek je bio korak iza kraljice, na hiljadama javnih ceremonija tokom njene vladavine.
Filip je ฤesto bio kritikovan zbog svog drลพanja, a ponekad i zbog grubih primedbi, ali prijatelji kraljevske porodice kaลพu da je Elizabeti donosio duhovitost, inteligenciju, kao i veliku energiju monarhiji.
„Ja, cela njegova porodica, moja, i ostale drลพave, duguju mu mnogo viลกe nego ลกto je on bio spreman da prihvati“, rekla je Elizabeta jednom prilikom.
Ako je uopลกte gajio frustracije u braฤnom ลพivotu, nikada to nije pokazivao javno, dodaje Rojters.
Meฤutim, u njegovom intervjuu za Bi-Bi-Si povodom obeleลพavanja njegovog 90. roฤendana, otkrio je da je na poฤetku braka imao probleme da pronaฤe svoju ulogu.
„Nije bilo presedana. Kada bih pitao nekoga: ‘ล ta oฤekujete od mene da uradim?’, gledali su me belo – nisu imali ideju, niko nije imao neลกto da kaลพe“, prisetio se Filip.
Filip ฤe ostati upamฤen i po tome ลกto je reformisao Bakingemsku palatu i pokuลกao da iskoristi sve veฤi uticaj televizije da oslika kraljevski uticaj.
Kraljevski par ima ฤetvoro dece – ฤarsla (1948),
Anu 1950, Endruja (1960 ) i Edvarda (1964).
Zaloลพio se da kraljiฤino krunisanje 1953. godine bude direktno prenoลกeno na televiziji, a promenio je i zastarelo ponaลกanje u palati, koje je smatrao dosadnim.
Prvi je ฤlan kraljevske porodice koji je dao televizijski intervju.
Rojters podseฤa da je kasnije tokom ลพivota Filip kritikovan zbog
ometanja kraljevske porodice da se prilagodi trendovima, a kritiฤari su ga optuลพili da je delimiฤno njegov prepotentni stav zasluลพan ลกto njegova deca nisu imala sreฤe u porodici, s obzirom na to da su se tri od ฤetiri deteta razvela.
Za Elizabetu, Filip je bio podrลกka za koga je rekla da je „jedina osoba koja tretira monarha kao ljudsko biฤe.“
Uprkos glasinama o njegovom neverstvu, par je ostao zajedno do kraja i pod stare dane su uลพivali u braฤnom ลพivotu i pazili jedno na drugo, a 70. godiลกnjicu braka su obeleลพili u novembru 2017. godine.
Ipak, Filip, sin prognanog grฤkog Endrjua od Grฤke, potomak Elizabetine pra-pra-prabake kraljice Viktorije i daleki roฤak svoje supruge, nikada nije zaista osvojio srca svih Britanaca, zakljuฤuje se.
Filip i Elizabeta su rodbinski povezani poลกto im je kraljica Viktorija bili ฤukunbaka.
Bio je i najkontroverzniji ฤlan kraljevske porodice, sve dok njegova deca nisu postala meta tabloida poฤetkom devedesetih godina.
Vojvoda je kritikovan zbog raznih stvari – od pogleda na nuklearnu silu do oฤuvanja prirode.
Kritiฤari su ga zvali licemerom jer je bio na ฤelu Svetske organizacije za prirodu, dok je istovremeno uฤestvovao u lovu na fazane.
„Rekao bih da postoji razlika izmeฤu toga da li ste zabrinuti za oฤuvanje prirode i toga da ste ljubitelj zeฤeva“, izjavio je za BBC.
Puno ime mu je Filipos ล lesvig-Holลกtajn Sonderburg-Gluksburg i roฤen je na stolu za obedovanje u kuฤi na grฤkom ostrvu Krit 10. juna 1921. godine, kao peto dete princa Endrjua.
Njegovi roditelji su izgnani kada je imao 18 meseci.
Preko majke ima britanske i nemaฤke krvi, a ฤesto je kao dete menjao mesto boravka u drลพavama Evrope.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com