Tokom nedelju dana Generalne debate godišnjeg zasedanja Generalne skupštine UN za govornicom u Njujorku se redjaju zvaničnici, ali redosled govornika se svake godine menja.
„Pravilo je da prednost ima onaj ko se prvi prijavi“, naveli su predstavnici UN, jer čim se završi jedno zasedanje, svaka zemlja ima pravo da se odmah upiše i prijavi za narednu godinu.
Medjutim postoje dva izuzetka: Brazil i SAD.
Predstavnik Brazila svake godine govori prvi. To se objašnjava time što su tokom prvih zasedanja Generalne skupštine UN krajem 1940-ih godina, predstavnici država-članica razmatrali ko bi trebalo da bude prvi. Brazil se tada prvi prijavljivao i tako je to postalo deo nepisane tradicije.
Predsednik Brazila Žair Bolsonaro koji se danas prvi put obratio UN od dolaska na funkciju, iskoristio je tu prednost i njegov govor je trajao dvostruko više od predvidjenih 15 minuta, koji je odredjen za svaku zemlju.
Novi predsednik Generalne skupštine UN, Nigerijac Tidžani Muhamed Bande, najpre je imao teškoća da navede sve prisutne da sednu, tako da je udaranjem predsedničkog čekića o sto morao da visoke zvaničnike upozorava na red.
„To je normalno. Svi ti ljudi se nalaze na jednom mestu, a ima i prijatelja i neprijatelja tako da je to dobra prilika da se razmeni koja reč“, naveli su izvori u UN.
Posle Brazila, drugi po redu za obraćanje je predstavnik SAD, jer je ta država domaćin skupa pošto je sedište UN na njenom tlu.
Potom slede države po prijavi, ali prioritet imaju predsednici država i predstavnici krunisanih glava. Zatim na red dolaze potpredsednici, ministri inostranih poslova ili čak ambasadori što će biti slučaj sa Severnom Korejom koja je na spisku u ponedeljak, poslednjeg dana zasedanja.
Bivši predsednik Generalne skupštine UN Amasara Esi iz Obale Slonače rekao je da na početku zasedanja treba izbegavati mesto trećeg govornika – posle predstavnika Brazila i SAD.
„Zašto? Posle govora američkog predsednika, svi napuštaju salu“ uz opštu buku, rekao je Esi i dodao da je mesto tog trećeg govornika na početku opšte debate ove godine pripalo predsedniku Egipta Abdelu Fatahu el Sisiju.
Kad se napravi raspored zemalja, postoji mogućnost pregovora o zameni mesti. Neki baš žele da govore posle govora predstavnika neke neprijateljske zemlje, kako bi mu odmah odgovorili.
Indija i Pakistan – dva rivala u Aziji, u petak će skoro biti jedan iza drugoga. Izmedju su Norveška i Singapur.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com