U trendu

Command & Conquer 4: Tiberian Twilight (2)

Pomenimo još i da Command & Conquer 4: Tiberian Twilight nema podršku za LAN, čemu je verovatno ponovo kumovao strah od piraterije. Koliko su ove dve stvari loše najbolje znaju pasionirani RTS online igrači, kojima će ovo biti jedan veliki minus, utoliko veći kada znamo koliko je Command & Conquer 4: Tiberian Twilight orijentisan na multiplayer online igranje. Ako ste možda pomislili da je zbog ovoga single player nastradao, nažalost, u pravu ste. Single player kampanja je kratka (možda nekih šest sati) i nije baš sjajno odrađena. Nema tu nikakvog uzbuđenja, i uopšte osećaj je da je rađena na brzinu, samo toliko da se može reći da je u igri ima. I sam kraj priče može se nazvati nedorečenim i sigurno nedostojnim završetka jednog ipak ovako velikog serijala.
Gameplay je bitno uslovljen nabrojanim promenama u dizajnu igre. Glavni način za pobedu sad je kontrolisanje određenih ključnih tačaka na terenu: ko ih ima više, generiše više komandnih bodova i na kraju odnosi pobedu. Resursi ne postoje, već postoji unit cap (koji se polako povećava kroz igru), a proizvodnja se odvija brzo i konstantno; kako jedinice budu uništene, nove dolaze da ih zamene. U klasičnom RTS-u imamo neka pravila, nazovimo to "uvod, razrada i kraj" partije, gde prvo izviđate teren, zatim gradite i branite bazu, proširujete baze, sakupljate bodove i gradite vojsku, pa na kraju moćnom ratnom mašinerijom meljete protivnika na komade (ili on vas). Ovde je cela partija, od početka do kraja, prošarana malim skirmishim-a po celoj mapi (gde se često ne zna ko pije, a ko plaća), pa malo vi tučete neprijatelje, pa malo oni vas, i nema nekog jasnog osećaja uspeha ili razvoja, kao što ga ima u nekim drugim igrama.
Umesto dve-tri odlučujuće bitke, ovde ćete imati 20-30 sitnih i nevažnih okršaja. Možda više taktika nego strategija. RTG umesto RTS-a. Ovo ne mora da bude loše, ali ovde to često i jeste. Sama borba krije neke svoje trikove i specifičnosti, a zna da bude i prilično zabavna. Naravno, misli se na multiplayer, gde vaši saigrači (i protivnici) znaju šta rade (što se ne događa uvek), koji je u suštini i, nažalost, jedina strana ove igre vredna spomena. U prevodu, to znači da je u ovu igru uloženo mnogo para i to se vidi. Recimo, kao i u svakoj igri ove franšize, muzika i zvučni efekti su za klasu iznad onoga na šta smo u igrama navikli. Grafika je brza i ispeglana, filmske sekvence u stilu akcionih filmova B-produkcije i dalje su s nama.
A kad smo već pomenuli grafiku, znate one igre koje iz siromašne grafike izvlače maksimum, bilo pametnim korišćenjem svetla i senki, bilo dobro pogođenom paletom boja ili raznim efektima, tako da izgledaju bolje nego što u stvari to i jesu? E, novi Command & Conquer 4: Tiberian Twilight nije jedna od tih igara. Naprotiv. To je mučilo i trojku, ali ovde je još izraženije. Jedinice su ružnjikave, loše obojene i ne izgledaju preterano uverljivo, kao da ratujete plastičnim igračkama umesto višetonskom mašinerijom. Teško je ovo objasniti, ali ukoliko imate malo smisla za estetiku i izbliza pogledate ovu igru, odmah ćete shvatiti na šta se misli.
Dalje, jedinice nisu preterano maštovite ni zanimljive. Izgledaju dovoljno standardno da njihova generičnost ne bode oči, ali opet kao da su ih pravili ljudi koji su samo čekali da se završi radno vreme pa da idu kući. To se u nekim proizvodima ne mora videti, ali u igrama se obično vidi. Opet korak nazad u pogledu na trojku. Čak se i filmske sekvence čine lošije. Jesu mračnije i možda imaju nešto bolju produkciju, ali sve vreme se ima osećaj kao da nešto tu fali. Nije dobro, pogotovo kad je ova igra najavljivana kao kraj jednog, ipak velikog, serijala.
Kao što već nazirete, ova igra ne oduševljava preterano. Deo problema je i taj što nosi ime koje nosi. Da je reč o nekom spinoff-u koji se ne zove Command & Conquer 4, nekako bi nam svima bilo lakše. Radi se o relativno zabavnoj mrežnoj strategiji s iritantnim sistemom zaštite i s prisilno i bespotrebno uvedenim novim elementima, koje je pokupila od nekih drugih igara, i to sve u službi neke nepotrebne i isforsirane "originalnosti i inovativnosti". U ovom slučaju takav pristup se pokazao kao velik i nepotrebni rizik. Command & Conquer 4: Tiberian Twilight razočarava i stare fanove i ljude koji su voleli ovaj serijal, a nije dovoljno dobar da bi postavio neke potpuno nove standarde i privukao nove ljude, što mu je očigledno bio cilj. Šteta što je jedan veliki serijal završio na ovako neslavan način.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.