U trendu

Lucidity

Kada je sredinom septembra LucasArts najavio da radi na novoj avanturi u kojoj ćemo se nadmudrivati s maštom devojčice Sofi, većina starih poklonika ove kompanije bila je zaintrigirana. Igra je, prema rečima proizvođača, trebalo da iznenadi i očara, što je zvučalo kao dobra formula za uspeh. Mesec dana kasnije igra Lucidity stiže i zaista uspeva da iznenadi, ali u negativnom smislu. Dakle, nećete ostati očarani, već naprotiv – bićete razočarani.
Kao što je pomenuto, igra se vrti oko devojčice Sofi, koja se u snovima upušta u nedorečenu avanturu. U njoj otkriva obrise stvarnih elemenata iz svog života i tako uči o njegovim vrednostima. I to je sve što ćete od priče u igri dobiti; nema zapleta, problema, preokreta i slično. Ali preko toga bi se moglo lako preći da je gameplay zabavan. Uostalom, manjim igrama kao što je ova neka previše razrađena fabula nije ni potrebna.
Nažalost, gameplay nije zabavan, barem ne za današnje standarde. Reč je o avanturi u obliku platformske slagalice, u kojoj kroz 27 standardnih nivoa idete od tačke A do tačke B sakupljajući orbove, varnice, svetlucavu prašinu ili nešto drugo. Kvaka je u tome što pomenutu Sofi ne kontrolišete vi, već joj postavljanjem raznih objekata definišete put kojim će ići. Drugim rečima, kad Sofi jednom krene napred, nema stajanja i nema povratka, a na vama je da pomoću raznih platformi, trambolina, bombi i sličnog obezbedite siguran put devojčici, pazeći da ne upadne u rupe ili ne udari neprijatelja. Objekti kojima joj pomažete dolaze u nasumičnom redosledu, a kako biste mogli brzo da reagujete kada to bude potrebno, jedan objekat možete sačuvati i za kasnije.
Čitav ovaj sistem kao zamisao izgleda primamljivo, ali izvođenje u igri je nešto sasvim drugo. Naime, suština tog načina igranja je veoma jednostavna, a kada iz te jednostavnosti pokušava da se izvuče nešto kompleksniji i zahtevniji oblik igre, dobija se samo frustracija. Nivoi nisu veliki, svaki traje nešto manje od dve minute, ali koncipirani su tako da vas izazivaju metodom pokušaja i greški. Treba pomenuti da igra Lucidity ipak nije baš toliko loša, jer pored oštre koncepcije sadrži i simpatičnu prezentaciju. Unikatni grafički dizajn lepo dočarava tematiku svakog nivoa, a maštovita muzička podloga savršeno upotpunjava sanjivu atmosferu igre. PC igrači biće počašćeni većim rezolucijama i boljim kontrolama za razliku od Xbox korisnika, ali nismo baš sigurni da je procesor od 3 GHz, koliko igra zahteva, prava cena za malu 2D igru. Bilo kako bilo, Lucidity izgleda lepo, ali nije ono što bi trebalo da bude – izazovna i maštovita.
Koristan link

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.