U trendu

Need For Speed Shift (2)

Možda je najveća novost, odnosno ono nešto što će vas edukovati za trke, obična strelica na stazi koja vam označava putanju kojom je optimalno voziti i na kojoj se postižu najbolji rezultati. E, sad, vi ćete reći, to je već viđeno, a možda i nije. Najzanimljivija je boja te linije. Naime, dok je sve u redu i dok vozite po optimalnoj putanji, linija je zelene boje.
Kada ulazite u krivinu, ako ulazite pravilno, tako da ćete se pri toj brzini i izvući, ostaće zelena. Ako će biti problema i morate malo da promenite smer ili da usporite, linija će postati žuta, a ako je situacija kritična, tako da postoji velika verovatnoća izletanja sa staze, linija na stazi je crvene boje; dakle, kao semafor. Crvenu boju menjate u zelenu usporavanjem ili promenom smera automobila, a često pomaže i bočno proklizavanje; uglavnom, sve što možete da uradite je da se vratite na optimalnu putanju koja ponovo postane zelena. Možda to deluje lako, ali baš i nije, jer je igra vrlo realna i nije nimalo laka, tako da će vam biti potrebno dosta vežbe.
Naravno, poznavanje staze takođe je važan faktor za pobedu. Bićete mnogo brži ako poznajete krivine i znate kojom brzinom možete ući u krivinu da biste najmanje izgubili na brzini. Ma, sve vam je jasno, čista vozačka filozofija. Vrlo je važno i to kakav pogon ima automobil – prednji, zadnji ili AWD (na sva četiri točka, quattro). Prednji pogon je malo stabilniji, zadnji bolje ulazi u krivinu, a AWD je kombinacija. Sve treba prilagoditi stazi. Razliku ćete i te kako osetiti. I još jedna sitnica: pokušajte da ne udarate u ogradu i druge automobile. Pri jačem udarcu ekran se zamuti, pri nešto slabijem nestane boje na ekranu, i sve to deluje veoma efektno, ali ne dajte se omesti. Malo-pomalo doći ćete do 50. vozačkog nivoa. Naravno, krećete od prvog.
Grafika je razvijena do detalja, i zaista nema zamerki na nju i nema se tu šta puno reći. Užitak je igrati, jer imate onaj pravi vozački osećaj. Posebno je zanimljiva publika, koja je potpuno realna i šarolika – jedni viču, drugi mašu, treći skaču, fotografi slikaju, a ekipa čak i ispija pivo i peče roštilj. Zvuk je iznenađujuće dobar, autentičan, i može se reći da su se ovde stvarno potrudili i napravili najbolje što se može. Isto tako, treba dodati da je u kombinaciji odličnog zvuka i grafike igranje na visini, tako da je to jedna lepa zaokružena priča. Jedina mana u svemu tome je to što, ako hoćete da vozite dobar automobil, morate imati i dobar računar.
Na kraju, kao zaključak nameće se odgovor da je Need For Speed Shift definitivno najbolja simulacija vožnje iz NFS serijala. A bilo bi i glupo da nije kad je poslednja. Ako je uporedimo sa Codemaster-ovim naslovima (Fuel, DiRT, Grid, SBK09), radi se o zaista vrhunskim simulacijama vožnje. Pitanje je jedino šta vi više volite – trkanje na stazi, ulične utrke po gradu ili off-road po nekim šumskim ili makadamskim putevima. Da li više volite trke u najnovijim automobilima sa stotinama pa i hiljadama konja, ili više volite da podignete prašinu neverovatnim, neobičnim i jakim monstrumima na neasfaltiranim stazama. Na kraju se sve to svede na isto, važno je da je mogućnost igranja na visini, to jest da je vožnja dobro napravljena. U Need For Speed Shift je odlična i tu treba završiti. Naravno, ne treba posebno pominjati da je volan bolji od tastera. Da, i trebalo bi da nabavite Need For Speed Shift i malo uživate u vožnji.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.