Ako ste ljubitelj strategija, sigurno ste barem videli, ako ne i igrali Shogun: Total War ili njegov dodatak The Mongol Invasion. Originalna igra je bila pun pogodak jer je obraฤivala srednjovekovni Japan – za razliku od nekih do zla boga eksploatisanih tema, i, jer je uspeลกno kombinovala elemente poteznih strategija i onih u realnom vremenu. A ako sluฤajno ne znate o ฤemu govorim, strpite se joลก malo, jer ฤete uskoro moฤi da sve vidite na primeru najnovijeg ฤeda kompanije Creative Assembly po imenu Medieval: Total War.
Kao ลกto veฤ samo ime kaลพe, Medieval: Total War proลกiriฤe vremenski okvir na srednji vek uopลกte, a naravno, uporedo sa tim i izmestiti radnju u krajeve u kojima je uvek bilo komeลกanja i borbenih angaลพmana. Tako ฤete imati ฤast da se borite u Evropi tokom 400 mraฤnih godina, kao jedna od 12 zemalja izmeฤu kojih su i Engleska, Sveto Rimsko Carstvo, Francuska, Vizantijsko Carstvo, Poljska, ล panija, Imperija Almohada (muslimanska drลพava na tlu ล panije i severne Afrike), Turska, itd. Bacajuฤi pogled u knjige iz istorije za srednju ลกkolu moลพete proveriti da ovaj period obuhvata stogodiลกnji rat izmeฤu Engleske i Francuske, mongolsku invaziju na Evropu, borbe tevtonskih vitezova i ruskih prinฤeva, kao i dugotrajne krstaลกke ratove. U tom periodu su veฤni trag ostavili i Jovanka Orleanka, Riฤard Lavlje Srce, Robin Hud, El Sid, Orlando, Fridrih Barbarosa, Saladin, Kublaj Kan, tako da ฤe svako sa malo epskih krvnih zrnaca definitivno uลพivati u ovoj strategiji.
Engine igre je doteran, tako da bi trebalo da omoguฤi renderovanje neverovatnih 10.000 (!!!) jedinica u borbi, a tereni po kojima ฤe te jedinice krvariti i ginuti kretaฤe se od engleskih sela, preko mediteranskog priobalja i ruskih stepa, do bliskoistoฤnih pustinja. Opsade raznovrsnih zamkova, ovaj put uz upotrebu artiljerije koja moลพe ฤitave utvrde bukvalno sravniti sa zemljom, uฤiniฤe igrivost joลก boljom – uporedo sa zanimljivim izborom moguฤih jedinica koje pokrivaju raspon od ฤetiri veka.
Inteligencija kompjuterskog protivnika prati korak sa napretkom u engine-u, tako da ฤe sada konjica juriลกima prodirati kroz protivniฤke jedinice, peลกadija ฤe moฤi da potiskuje u sluฤaju brojฤane nadmoฤi, ลกtitovi ฤe pruลพati zaลกtitu samo spreda, tako da ฤe udari sa boka i leฤa biti opasni, a u zavisnosti od temperamenta, moลพe se desiti i da poneki nestrpljivi, mladi vitez jurne u borbu sam, pre vremena.
Igra bi trebalo da se pojavi u prvoj ฤetvrtini 2002. godine. Naime, kako razvojni tim kaลพe, ostalo je da se poradi na poliranju izgleda igre, balansiranju teลพine, pravljenju tutorial-a i ispravljanju moguฤih greลกaka. S obzirom na to da je za sav prethodni rad (od Shogun-a na ovamo) bilo potrebno godinu i po dana, verujem da ฤe se igra pojaviti tada kada je i najavljena.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com