Na danaĆĄnji dan 15. novembar
Na danaĆĄnji dan 15. novembra 2009. umro je patrijarh srpski Pavle. Sahranjen je u manastiru Rakovica uz prisustvo najviĆĄih drĆŸavnih funkcionera, crkvenih velikodostojnika i viĆĄe stotina hiljada graÄana. Za novog poglavara SPC izabran je 22. januara 2010. vladika niĆĄki Irinej.
1492 – Ć panski moreplovac Kristofer Kolumbo (Cristoforo Colombo) napravio je beleĆĄku o upotrebi duvana medju ameriÄkim Indijancima, ĆĄto je prvi pisani dokument o toj biljci koja je kasnije osvojila svet.
1577 – Engleski gusar i admiral Frensis Drejk (Francis Drake) krenuo je na put oko sveta i nakon trogodiĆĄnjeg uspeĆĄnog putovanja postao prvi Englez koji je oplovio Zemlju. Tokom putovanja obiĆĄao je obale Afrike i Amerike, napadajuÄi i pljaÄkajuÄi ĆĄpanske brodove.
1630 – Umro je nemaÄki astronom, matematiÄar i fiziÄar Johan Kepler (Johann) koji je sa tri fundamentalna zakona o kretanju planeta dokazao Kopernikovu hipotezu o heliocentriÄnom sistemu.
1787 – Umro je nemaÄki kompozitor Kristof Vilibald Gluk (Christoph Willibald Gluck). Autor oko 100 opera od kojih je saÄuvano 40, medju kojima su najpoznatije „Orfej i Euridika“ i „AlÄesta“, zasluĆŸan je za reformu opere. Gluk je u svojim delima muziku podredio tekstu i prilagodio je dramskoj radnji.
1889 – Pobornici republike kojima su se, nakon ukidanja ropstva pridruĆŸili veleposednici, svrgnuli su drugog i poslednjeg brazilskog cara Pedra II i proglasili Brazil republikom s predsednikom Manuelom Deodorom.
1899 – Tokom burskog rata, na podruÄju Johanesburga burski vojnik Piter Bota (Botha) zarobio je ratnog dopisnika londonskog „Morning posta“ Vinstona ÄerÄila (Winston Churchill), kasnije Äuvenog britanskog premijera. Bota je potom postao vrhovni komandant burskih snaga i premijer, nakon rata osnovane JuĆŸnoafriÄke unije.
1916. Umro je poljski pisac Henrik SjenkjeviÄ (Henryk Sienkiewicz), dobitnik Nobelove nagrade za knjiĆŸevnost 1905, koji je svetsku slavu stekao istorijskim romanima („Quo vadis“, „Ognjem i maÄem“, „Kroz pustinju i praĆĄumu“).
1920 – U Ćœenevi je odrĆŸana prva skupĆĄtina Lige naroda.
1923 – GalopirajuÄa inflacija u NemaÄkoj je dostigla vrhunac – osam milijardi maraka za jedan ameriÄki dolar.
1954 – Umro je ameriÄki filmski i pozoriĆĄni glumac Lajonel Barimor (Lionel Barrymore) koji se kao dete proslavio u ulozi Olivera Tvista, a pred kraj ĆŸivota, kao teĆŸak invalid vezan za kolica, odigrao je viĆĄe zapaĆŸenih uloga („Grand hotel“, „Ostrvo Largo“, „Dama s kamelijama“, „RaspuÄin i carica“).
1971 – Delegacija Narodne Republike Kine uÄestvovala je prvi put na zasedanju Generalne skupĆĄtine UN.
1976 – Umro je Ćœan Gaben (Jean Gabin), popularan i darovit francuski filmski i pozoriĆĄni glumac. Snimio je oko 90 filmova, najÄeĆĄÄe sa reĆŸiserima veteranima francuske kinematografije („Obala u magli“, „Velika iluzija“, „Dan se radja“).
1976. – Umro je srpski glumac Milivoje ĆœivanoviÄ, prvak Jugoslovenskog dramskog pozoriĆĄta. Karijeru je poÄeo u putujuÄem pozoriĆĄtu UdruĆŸenja glumaca. Zalaganjem Branislava NuĆĄiÄa postao je stalni Älan Srpskog narodnog pozoriĆĄta u Novom Sadu. Potom je igrao u Skoplju, od 1932. u Narodnom pozoriĆĄtu u Beogradu, a od 1947. u Jugoslovenskom dramskom.
1976 – Sirijska armija je preuzela punu kontrolu nad Bejrutom, u pokuĆĄaju da okonÄa 18-meseÄni gradjanski rat u Libanu.
1978 – U Ć ri Lanki se sruĆĄio islandski putniÄki avion DC-8, koji je iz Meke prevozio indoneĆŸanske muslimanske hodoÄasnike. Poginulo je svih 175 putnika i osam Älanova posade.
1983 – Lider kiparskih Turaka Rauf DenktaĆĄ (Denktash) proglasio je Republiku Severni Kipar.
1988 – Nacionalno veÄe Palestinske oslobodilaÄke organizacije na zasedanju u AlĆŸiru proglasilo je nezavisnost Palestine na Zapadnoj obali i u Gazi sa glavnim gradom Jerusalimom.
1990 – NATO i VarĆĄavski pakt dogovorili su se u naÄelu o drastiÄnom smanjenju konvencionalnog naoruĆŸanja. To je bio prvi dogovor o konvencionalnom naoruĆŸanju dva vojna saveza posle Drugog svetskog rata.
1994 – Predsednik Austrije Tomas Klestil (Thomas) priznao je, prilikom obraÄanja Älanovima izraelskog parlamenta, da je njegova zemlja propustila da u proĆĄlosti prizna sopstvenu ulogu u nacistiÄkom holokaustu.
1999 – Policija je rasturila antiameriÄke demonstracije u Turskoj i GrÄkoj organizovane povodom posete predsednika SAD Bila Klintona (Bill Clinton) tim zemljama.
2000 – Od 28. septembra kada su na podruÄju Zapadne obale i Gaze poÄeli okrĆĄaji izmedju Palestinaca i Izraelaca poginule su 223 osobe, uglavnom civili.
2003 – U bombaĆĄkim napadima na dve sinagoge u centru Istanbula poginulo je najmanje 25 ljudi, a viĆĄe od 300 osoba je povredjeno. Turske vlasti su saopĆĄtile da su napad izvrĆĄili turski drĆŸavljani.
2004 – Pred Tribunalom u Hagu poÄelo je prvo suÄenje kosovskim Albancima za ratne zloÄine poÄinjene tokom sukoba na Kosovu. Fatmir Ljimaj, Haradin Baljaj i Isak Musliju optuĆŸeni su za nezakonito pritvaranje, muÄenje i ubistva albanskih i srpskih zarobljenika u logoru LapuĆĄnik kod Glogovca u leto 1998. godine. U novembru 2005. Ljimaj i Musliju oslobodjeni su krivice, a Haradin Baljaj je proglaĆĄen krivim i osudjen na 13 godina zatvora.
2004 – Hrvatski premijer Ivo Sanader doputovao je u zvaniÄnu posetu Srbiji i Crnoj Gori. On je prvi hrvatski premijer koji je doĆĄao u Beograd nakon raspada bivĆĄe SFRJ i osamostaljenja Hrvatske.
2010 – Na Kosovu su odrĆŸani lokalni izbori, prvi posle proglaĆĄenja nezavisnosti koje su u potpunosti sprovele kosovske vlasti.
2013 – Umro je bivĆĄi predsednik Kipra Glafkos Kliridis (Clerides) koji je svoju politiÄku karijeru proveo pokuĆĄavajuÄi da ujedini etniÄki podeljen Kipar. Za njegova mandata Kipar je uĆĄao u Evropsku uniju.
2018 – U velikim poĆŸarima u severnoj Kaliforniji 56 ljudi je izgubilo ĆŸivot, a 300 se vodi kao nestalo.
2023 – Broj stanovnika sveta je premaĆĄio osam milijardi.
(Beta)
Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.