U trendu

Naučnici dešifrovali kod najstarije skulpture: Demonska lica otkrivaju dugo čuvanu tajnu (video)

Zahvaljujući najmodernijim tehnikama naučnici su dekodirali skulpturu Idol sa Urala. Utvrđeno je da je skulptura stara 11.600 godina i da sadrži osam demonskih lica.

Idol Šigir je najstarija drvena skulptura na svetu, a neprepoznatljiv kod na idolu koji je tri puta stariji od egipatskih piramida, izrezbaren je zubima dabra, koji su ostali netaknuti.

Otkriveno je da ovaj idol visok 2,8 metara nije stajao u zemlji, već je verovatno bio naslonjen na stenu nekih 20 godina pre nego što se srušio u drevno nekadašnje paleo-jezero, gde se očuvao.

Pronašli su ga u Uralskim planinama carski istraživači zlata u 19. veku. Smatra se jednim od najstarijih svetskih poznatih primera monumentalne umetnosti.

Usta u obliku slova „O“ i njegove misteriozne cik-cak urezane linije i simboli pokazuju da je mezolitik (srednje kameno doba) imao „prilično komplikovan pogled na svet“ zajedno sa neočekivano naprednim umetničkim veštinama, kažu naučnici.

Naučnici tvrde da se kod ispisan tadašnjim hijeroglifima verovatno odnosi na duhove.

https://twitter.com/edwardburgess1/status/1100873376330104833

Vodeći istraživač u Odeljenju za starosnu arheologiju, doktor Žilin objašnjava da reč ima veoma širok spektar značenja čak i na engleskom jeziku — od đavola do dobrog genija.

„Zapravo, s obzirom na to da ne poznajemo kontekst pre 11.500 godina, ne možemo tačno reći šta je (na idolu) prikazano. Ipak, očigledno su to bili neki duhovi. Ne božanstva, jer mislimo da su se božanstva pojavila kasnije“, precizira Žilin.

​On objašnjava sa su ljudi koji su stvorili idola imali komplikovan pogled na svet.

„Ceo svet je bio naseljen različitim duhovima. I ne samo životinje i drveće, već je i kamenje bilo animirano“, objasnio je on.

Kako je dodao, pretpostavlja se da je to bilo nešto slično animizmu.

„U ovim slikama vidim jedinstvo i raznolikost okoline. I definitivno nije bio podeljen samo na dobre i zle duhove“ zaključio je naučnik.

Idol je izložen u Regionalnom istorijskom muzeju u Jekaterinburgu.

(Sputnjik)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.