U trendu

I naša deca su gojazna!

Trebalo bi da skorašnji rezultati sistematskih pregleda u školama u Niškom regionu budu alarm za borbu protiv gojaznosti. Rezultati pokazuju da je preko 12% dece gojazno, a da veliki broj dece već ima krivu kičmu zbog nepravilnog držanja tela.
Ovo je samo dopuna rezultata jednog nedavno sprovedenog istraživanja prema kojima skoro polovina našeg odraslog stanovništva ima višak kiograma, a broj veoma gojaznih približava se 29%. Gojaznost se, dakle, ne dešava tamo negde u Americi i Velikoj Britaniji nego i kod nas.
Razlozi
Razlozi su mnogima poznati, made se često pravdamo genetikom, a ovde ćemo nabrojati samo najznačajnije.
Brza hrana i rafinisane namirnice kao što su viršle, pica, sendviči, lisnato pecivo, pljeskavice, paštete, kobasice, salame, konzerve, hamburgeri, čizburgeri i pomfrit sadrže mnogo masti, mnogo aditiva i konzervanasa.
Grickalice (čips, keks, krekeri, smoki…) deca jedu u previlikim količinama za doručak, za užinu, uz TV, uz kompjuter, one čak postaju osnovni obrok i doprinose da se kilogrami nagomilavaju.
Kuvana hrana se sve ređe nalazi na dečjoj trpezi, a to nije zdravo za metabolizam, čak prerasta u naviku, pa deca često ne vole da jedu kuvanu hranu.
Nezdrava hrana se sve više jede: masno meso, kuhinjska so, beo šećer, belo brašno, beli hleb, mesne prerađevine, roštilj…
Voće, povrće i prirodne sokove deca nedovoljno koriste u ishrani, a sve više se koriste gazirani napici, energetska pića i alkohol.
Prelivi i dodaci jelima postali su moda i sve više se koriste prelivi od: pavlake, majoneza, kečapa, senfa, šlaga, putera, margarina, maslaca, sosa, zejtina… koji ne samo da "poboljšavaju ukus" nego povećavaju i apetit, a pored toga sadrže velike količine kalorija.
Količina hrane koju deca konsumiraju velika je u odnosu na njihove stvarne potrebe. Naročito se na žurkama, rođendanima, proslavama, slavama i svadbama servira mnogo hrane i mnogo vrste masnog i visokokaloričnog mesa.
Raspored i broj obroka je u većini domaćinstava nepravilan, pa se preskače doručak, a jede dva-tri puta dnevno u velikim količinama.
Fizička aktivnost i sedenje: sve više dece mnogo sedi, ne bavi se sportom, malo fizički radi i malo pešači, što je pogubno za zdravlje i kilažu. Deca sve više sede u autobusu, automobilu, školi, pored kompjutera, pored TV-a, u igraonici, kladionici, stadionu, hali…
Neredovno spavanje je još jedna odlika savremenog života mladih. Kasni odlazak na počinak, kasno ustajanje, neravnomerni ritam života – samo doprinose gojenju.
Brze dijete su u modi i njima sve više pribegavaju deca, naročito devojčice. Mnogi ne znaju da su brze i povremene dijete pogubne za vitku liniju, jer se tako samo šokira organizam i tera da zadržava masne naslage za naredni period, a to je jedan od glavnih preduslova za gojaznost.
Šta činiti?
Evo nekih saveta kako da nam deca ne budu gojazna:

  • Jesti više manjih obroka u toku dana (4-5).
  • Trudite se da deca zaobiđu brzu hranu tako što ćete im kod kuće napraviti zdrav sendvič ili dati bananu za užinu.
  • Više svežeg voća i povrća jesti uz obroke ili kao užinu.
  • Treba piti više prirodne sokove, a smanjiti količinu gaziranih i energetskih napitaka.
  • Koristite mahunarke i koštunjavo voće u ishrani.
  • Smanjite količinu hrane i količinu masnog mesa, a povećajte količinu ribljeg mesa u ishrani.
  • Koristite integralne žitarice, pasulj, grašak i smeđi pirinač u ishrani.
  • Potrebno je da svakog dana na meniju imate tečnu hranu ili bar supu.
  • Decu treba upisati na neki sport ili fizičku rekreaciju.
  • Šetajte sa decom u prirodi (šetnje, planinarenje, izleti…).
  • Smanjite sedenje dece na potreban minimum (šetnje, pešačenje, stajanje, rekreacija…).
  • Smanjite deci količinu hrane koju jedu, naročito grickalice.
  • Izbegavajte visokokalorične prelive i dodatke jelima.
  • Koristite prirodne masnoće: maslac, riblje ulje, maslinovo ulje.
  • Koristite: morsku so, crno brašno, integralno brašno, integralne žitarice…
  • Opomenite decu da neredovno i nepravilno spavanje nisu zdravi.

Napomena
Ukoliko vi ili vaše dete već imate suvišne kilograme, posavetujte se sa stručnjacima i nemojte sami preduzimati mere i savete za brzo mršavljenje uz pomoć dijeta ili pilula.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.