U trendu

Preti li nam gojaznost?

Uprkos stalnim upozorenjima i kampanjama da izaziva ozbiljne zdravstvene probleme i povećava rizik od prerane smrti, gojaznost je postala problem u svim državama u SAD, navodi se u novom izveštaju CDC (Centar za kontrolu bolesti i prevenciju).
Broj gojaznih osoba se povećava
U SAD je pre nekoliko godina dogovorena strategija kako bi se preduzele hitne mere da se broj gojaznih osoba smanji ispod 15% od ukupne populacije. Međutim, ova strategija za sada ne donosi rezultate: u svim američkim državama 2010. godine bilo je preko 20% gojaznih osoba, a u nekim zemljama je i preko 30% populacije gojazno. Povećanje broja gojaznih osoba nije samo pojava koji se nastavlja u Americi već i u mnogim drugim zemljama i poprima zabrinjavajuće razmere.
Istraživanje je vršeno anketiranjem 400.000 osoba starijih od 18 godina širom SAD. Direktor CDC Tomas Frajden upozorava da su ovo zabrinjavajući rezultati i da treba preduzeti hitne mere u borbi protiv gojaznosti. Raznim istraživanjima je dokazano kako je gojaznost u najvećem broju slučajeva uzrok bolesti kao što su: bolesti srca, bolesti krvnih sudova, moždani udari, dijabetes tipa 2 i neke vrste raka.
Upozorenja
Ističe se da je potrebno dosta vremena i sredstava za borbu protiv gojaznosti, a osnovni koraci u smanjenju prevelike telesne težine jesu promena režima ishrane i umerena fizička aktivnost.
Epidemija gojaznosti je veoma složena pojava jer se sve više ljudi hrani nezdravo (brza hrana, suva hrana, previše masne hrane, previše gaziranih napitaka, previše alkoholnih napitaka, nedovoljno voća i povrća u jelovniku…), a fizička aktivnost je sve manja (vožnja automobilima, sedenje pored televizora, rad pored kompjutera, sve manje šetnji i sve manje sportskih aktivnosti…).
Zato treba pomoći odraslim osobama koje su gojazne (da smršaju ili da bar ne povećaju ionako veliku telesnu težinu), a ostalima da ne postanu gojazni. Borba protiv gojaznosti je investicija u našu decu i unuke jer ako se tendencija povećanja broja gojaznih osoba nastavi, narednim generacijama će se natovariti niz problema: briga o gojaznim roditeljima i bliskim rođacima, skupo lečenje gojaznih rođaka, velika novčana izdvajanja na nivou države (od poreskih obveznika) za lečenje bolesti uzrokovanih gojaznopšću…
Prema rezultatima CDC, broj gojaznih osoba u SAD dramatično se povećao u proteklih 20 godina. Troškovi lečenja gojaznih osoba dostigli su samo na nivou Amerike 147 milijardi dolara u 2008. godini.
Naša stvarnost
I na našim prostorima gojaznost poprima razmere epidemije. To bi trebalo da nas podstakne da i mi počnemo da se ozbiljno bavimo uzrocima povećanja broja gojaznih osoba. Savremeni način života i kod nas povećava broj gojaznih osoba: deca i odrasli sve se manje bave sportskim aktivnostima, sve više vremena provode u sedećem položaju (avion, autobus, automobil, komjuter, televizor…) i sve više je u modi brza i nezdrava hrana (pecivo, sendviči, pljeskavice, pice, slane kokice, brza hrana…), a u sve većim količinama se konsumiraju nezdravi napici (gazirana pića, vino, pivo, žestoka pića…) i slatkiši (čokolade, keksi, kremovi, sladoledi, bombone, kolači, torte…).

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.