U trendu

Bakterije u javnim toaletima

Ne morate imati fobiju da biste bili zabrinuti u vezi sa korišćenjem javnih toaleta, jer u njima ipak ima bakterija. Novo istraživanje pokazuje ono što su mnogi pretpostavljali – bakterija ima u izobilju i u muškim i u ženskim javnim toaletima.
Korišćenjem visoke tehnologije, istraživači su identifikovali 19 grupa bakterija na vratima, podovima, slavinama i dozerima tečnog sapuna u 12 javnih toaleta u Koloradu – šest toaleta za muškarace i šest za žene.
Nova saznanja
Mnoge vrste bakterija koje su identifikovane mogu se preneti dodirom kontaminiranih površina. Na mnogim površinama i predmetima u toaletima nađene su bakterije koje su obično povezane sa izmetom.
Bakterije kao što je Staphylococcus aureus pronađene su na slavinama i drugim delovima instalacije koji mogu doći u kontakt sa našim rukama. I na podnim površinama su nađene razne vrste bakterija koje su donete cipelama sa zemljom ili blatom.
Koža je bila glavni izvor bakterija na svim površinama jer su ljudi prenosili bakterije sa svojih prstiju na predmete.
Istraživanje je pokazalo neke razlike između muških i ženskih toaleta. Na primer, bakterija Lactobacillus, koja ima veze sa vaginalnim infekcijama, češće se nalazi u ženskim toaletima.
Međutim, ponašanju nema granice, jer su čestice i bakterije sa cipela (nogu) mogle da se nađu i na nekim ručicama i u lavabou jer je verovatno neko prao noge ili cipele na raznim mestima, ili vezivao pertlu tako što bi stavio nogu na neku ručicu ili slavinu…
Ne treba biti preterano zabrinut jer je u mnogim toletima stanje bilo pristojno, a statistički gledano, retko se dešava da je neki toalet bio izvor većih zaraza i infekcija.
Pranje ruku je ključno
Rezultati studije nisu iznenađenje za istraživača Gilberta Floresa, doktora sa Univerziteta Kolorado u Boulderu, jer je predvidljivo da će na većini površina u toaletu biti ljudskih bakterija. Većina ovih bakterija nije štetna jer sve dok perete ruke sapunom i vodom, neće biti problema.
Stanje u javnim toaletima nije takvo da treba izbegavati njihovu upotrebu, jer zadržavanje mokraće može biti uzrok ozbiljnih zdravstvenih problema.
Stručnjaci savetuju da ne treba nepotrebno dodirivati razne površine ili ručice u javnom toaletu. Koristite papirne maramice kada nešto hvatate u toaletu i obavezno operite slavinu pre upotreba, a ruke posle korišćenje toaleta.
Ne treba piti vodu iz javnog toaleta bez obzira na to koliko vam slavina i toalet izgledali čisto.
Napomena
Verovatno je slična situacija i u našim javnim toaletima, ali ne treba paničiti i izbegavati javni toalet po svaku cenu, jer ni kod nas javni toaleti nisu bili izvori zaraze.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar