U trendu

Kapi za uklanjanje ušne masti

Začepljenje nastalo kao direktna posledica nagomilavanja ove masti u uhu može takođe dovesti do pojave tinitusa, tj. zvonjave ili brujanja u ušima, a u ozbiljnijim slučajevima i do delimičnog gubitka sluha. Pored svega već pomenutog, samo gomilanje masti može za posledicu imati i pojavu raznih infekcija u ušima i veliki broj drugih nimalo naivnih zdravstvenih problema.
Ipak, treba uvek imati na umu da je određena količina ušne masti zapravo vrlo korisna i "zdrava" za nas. Naime, mast štiti uvo tako što na svojevrstan način ne dozvoljava prašini da dospe u unutrašnjost, kao ni bakterijama ili bilo kojem drugom stranom telu ili čestici koja se može naći u uvetu i povrediti ga, narušujući time i sluh osobe. Još jedna od dobrih strana masti jeste i ta što ona ne dozvoljava da dođe do iritacije kada voda dospe u ušni kanal.
Kada je reč o kretanju masti, ona se, u normalnim uslovima, konstantno kreće ka ušnom otvoru, odakle ili sama ispada ili biva uklonjenja čišćenjem ili pranjem uha. Međutim, kod nekih ljudi je proizvodnja ušne masti iuzetno uvećana, usled čega kod njih često dolazi do zgrušavanja i otvrdnjavanja masti unutar ušnog kanala i neretko do potpunog zapušenja uha.
Uz pomoć određenih vrsta kapi koje su, inače, dostupne bez recepta ili uz pomoć određenih "kućnih" ulja, osoba može izazvati omekšanje i tako se osloboditi masti na prirodan način, njenim spontanim iscurivanjem.
Vrste kapi za ispiranje uha
Iznosimo neke dodatne informacije, kako o kućnim sredstvima za uklanjanje suvišne masti u ušima, tako i o konvencionalnim kapima koje su vam na raspologanju i bez zvaničnog lekarskog recepta.
Maslinovo ulje i bebi ulje – kao i mineralna ulja ili glicerin mogu poslužiti za uspešno rešavanje ovog problema. Prilikom upotrebe sredstava u tečnom obliku, poput bebi ili maslinovog ulja, treba staviti nekoliko kapi i ostaviti ih tako nekoliko minuta. Nakon toga, treba leći na (stranu) sa peškirom pod uvetom, nagnuti glavu i pustiti da ulje samo iscuri napolje. Ukoliko se za nju opredelite, ova tehnika se mora upražnjavati svake nedelje kako bi se uši što uspešnije održavale čistim od suvišnih količina masti.
Konvencionalne kapi za uklanjanje ušne masti – na svu sreću, na raspolaganju su 24 sata dnevno i mogu se lako nabaviti u apotekama, a ima ih više vrsta. Određene vrste su specijalno napravljenje kako bi odgovarale deci – blaže, dok su druge posebno namenjene odraslim osobama. Neke vrste kapi, kao najaktivniji sastojak, sadrže hidrogen (niskoprocentni rastvor), za koji se zna da je od izuzetno velike pomoći kada je reč o rastapanju "čepova" nastalih od naslaga masti u ušima. Uz ove kapi takođe dolazi i špric, koji dodatno olakšava čitav proces stavljanja kapi u uši.
Upozorenje
Pre upotrebe i farmaceutskih i priručnih sredstava, ipak se treba posavetovati sa lekarom. Prilikom "tvrdih" zapušenja ušiju, ipak je najbolje da se ispiranje uradi ambulantno. Ukoliko se ovi problemi javljaju veoma često, treba se javiti na lekarski pregled da bi se utvrdili mogući razlozi zapušenja i izbegle eventualne upale i komplikacije.
Takođe ne treba ispustiti iz vida činjenicu da pre nego što bilo kakvu tečnost sipamo u ušni kanal, treba proveriti temperaturu te tečnosti. Naime, može biti veoma opasno ako kapi ili ulje koje nakapavamo u uši nisu iste temperature kao naš organizam. Vrele (vruće) ili hladne (ledene) kapi mogu izzvati ozbiljne zdravstvene probleme kao što su vrtoglavica ili oštećenje bubne opne.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar