U trendu

Nega kose: neke istine i zablude

Svako, ne samo žene, voli da mu je kosa lepa i negovana. U vezi s negom kose postoje različita uverenja, neka tačna, a neka netačna – nije loše znati koja su koja, barem prema trenutnim saznanjima.
Jedna od čestih priča jeste da feniranje isušuje kosu, i to je, nažalost, tačno. Ukoliko fen držite blizu glave, i vazduh koji izlazi iz njega je vreo, to nimalo neće prijati koži glave, a i vlas će biti isušena. Ukoliko baš ne možete bez fena, pokušajte da nakon pranja kosu prvo što duže tapkate mekim peškirom da bi se upila voda (trljanje peškirom, naročito žustro, može da ošteti vlasi), a zatim sačekajte još pet minuta, tako će još nešto vode ispariti iz vaše kose. Tek onda uključite fen, po mogućnosti, ne na najjače, i držite ga na dvadeset ili više centimetara od glave.
Još jedno često uverenje jeste da od skraćivanja kosa jača i brže raste. Pa, neće rasti ništa brže, a neće uvek ni jačati. Međutim, time što će se odseći oštećeni krajevi kosa će svakako izgledati bolje – neće biti jača, ali će izgledati bolje. Isto je i ako je kosa suva; ako se uklone oštećeni delovi, kosa će izgledati bolje. Ukoliko se opredelite da kosu skratite na dva do tri centimetra dužine, vlasište će moći bolje da diše, i tada će kosa zaista postati zdravija.
Farbanje i mini val oštećuju kosu: ne uvek. Kvalitetne farbe danas sadrže mnoge supstance koje neguju kosu. Ukoliko se postupa pravilno (prema uputstvu – najviše se odnosi na doziranje i na dužinu stajanja hemikalija na glavi) i ako se koriste kvalitetne farbe za kosu, kao i kvalitetne hemikalije za mini val, kosa neće biti oštećena – izuzev ako ste alergični na neki od sastojaka, što, s obzirom na njihov broj, uopšte nije nemoguće. Takođe, može se desiti, naročito ako se često farbate i eksperimentišete s različitim hemikalijama, da vam s vremenom organizam postane prezasićen pa da, u kombinaciji s opštim padom imuniteta, postanete alergični na nešto što vam nikad ranije nije smetalo (recimo – nema veze samo s kosom – sve je češća alergija na polen i kod onih koji nikad u decenijama dugom životu nisu bili alergični na njega).
I još jedno uverenje: neki lekovi izazivaju opadanje kose. Ovo se može desiti prilikom produžene upotrebe antibiotika, antidepresiva, antikoagulanata, a kod nekih žena i ako uzimaju kontraceptivne pilule. Ukoliko vam se bilo šta od navedenog desi, konsultujte se s lekarom da vam možda promeni terapiju (što se kontraceptivnih pilula tiče, mogu se odabrati one s drugačijim procentom hormona). Ako je opadanje kose izazvano lekovima, trebalo bi da se kosa sama od sebe oporavi nakon šest meseci.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar