U trendu

Oprezno s ventilatorom

Kada su toplotni talasi česti i temperature vazduha veoma visoke, postavlja se pitanje kako se "bezbedno i jeftino" rashladiti. Električni ventilatori već dugo se koriste za rashlađivanje, ali nova istraživanja pokazuju da oni nisu baš najpogodniji pri ekstremno visokim temperaturama.
Za sada ima malo dokaza o tome da ventilatori štete zdravlju ljudi koji nemaju klima-uređaje. Istraživači su zaključili da su potrebna obimna istraživanjao da bi se u potpunosti razumeo uticaj ventilatora na zdravlje tokom toplotnih talasa.
"Vršili smo analize kako bi se rešila dilema i neizvesnost o koristi i šteti pri korišćenju električnih ventilatora tokom toplotnih talasa", izjavio je Kejti Karmajkl iz Velike Britanije (Agencija za zaštitu zdravlja) na brifingu za novinare.
Ventilatori i njihovo dejstvo
Istraživanje je sprovela jedna međunarodna neprofitna istraživačka grupa "The Cochrane Collaboration".
Posle toplotnog talasa koji je 2003. odneo oko 30.000 života u Evropi, zdravstveni zvaničnici u Engleskoj doneli su plan o borbi protiv toplotnih talasa i preispituju ga i ažuriraju svake godine.
Zbog toga je razmatrano i pitanje da li bi bilo korisno da se podstakne upotreba električnih ventilatora.
Opasnost je u tome što ventilatori nanose više štete nego koristi kada je temperatura veoma visoka – zagrevaju telo umesto da ga hlade. Na visokim temperaturama ventilatori podstiču znojenje, što može dovesti do dehidratacije i neravnoteže elektrolita u telu. Neravnoteža elektrolita može da utiče na nepravilno funkcionisanje krvnih sudova, srca i nerava.
Preterano znojenje i dehidratacija su naročito opasni za najugroženije grupe ljudi: veoma stare osobe, decu i hronične bolesnike.
Istraživanjem je upoređivan uticaj na zdravlje osoba koje su koristile ventilatore u odnosu na osobe koje nisu koristile ventilatore za rashlađivanje.
Na osnovu dobijenih rezultata, istraživači su zaključili da su električni ventilatori potencijalno štetni ako se koriste na temperaturama iznad 35 Celzijusovih stepeni.
Karmajkl ističe: "Naši rezultati ne preporučuju niti zabranjuju korišćenje električnih ventilatora tokom velikih vrućina."
Šta da radite tokom toplotnog talasa?
Zaključak je da umerena upotreba ventilatora na temperaturama oko 30 stepeni koristi organizmu. Međutim, na temperaturama višim od 35 stepeni, dugotrajno izlaganje strujanju vazduha koje izaziva ventilator nije dobro za zdravlje.
Američki Crveni krst preporučuje šta treba raditi kada su napolje veoma visoke temperature vazduha:

  • Pijte dosta tečnosti, čak i ako ne osećate žeđ.
  • Češće se umivajte ili kvasite kosu.
  • Izbegavajte napitke sa kofeinom i alkoholom.
  • Nemojte izlaziti van prostorija bez preke potrebe.
  • Izbegavajte naporne poslove i naporne vežbe na otvorenom prostoru tokom najtoplijeg dela dana.
  • Pozovite kod sebe u goste osobe koje imaju zdravstvene probleme a nemaju klima-uređaje kada su velike vrućine (rođake, prijatelje, komšije…).
  • Nosite odgovarajuću odeću tokom vrućine, laganu i svetlih boja, jer tamne boje upijaju sunčeve zrake.
  • Nosite lake kape ili šešire i zaštitite glavu od sunca.
  • Pravite češće pauze ako radite na otvorenom prostoru.
  • Ako nemate klima-uređaje u kući, u vreme velikih vrućina nađite mesto gde postoji klima-uređaj (tržni centri, biblioteke, bioskopi, restorani, poslastičare, pozorišta …).

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.