U trendu

Deci se često daje pogrešna doza paracetamola

Prema novom istraživanju koje je sprovela grupa naučnika sa Univerziteta u Aberdinu i Edinburgu, lekari često deci prepisuju premalu ili preveliku dozu paracetamola. Male doze ne mogu pomoći deci, dok prevelike doze mogu biti opasne. Istraživanje je objavljeno u Britanskom žurnalu kliničke farmakologije, koji objavljuje Društvo farmakologa Britanije.
Paracetamol je lek koji se najčešće koristi protiv groznice i bolova kod dece, a gotovo 84% svih beba bar je jednom lečeno ovim lekom u prvih šest meseci života. Uprkos širokoj upotrebi, određivanje pravilne doze leka nije jednostavno. Doza se često određuje na osnovu starosti i težine deteta, što je za mnoge roditelje dosta zbunjujuće, a samim tim i za lekare.
Izveštaji o propisanim receptima za decu pokazuju da paracetamol čini skoro 30% recepata koji nisu bili u skladu sa smernicama, a to je uglavnom zbog nepravilnog doziranja. To znači da deca dobijaju premalo ovog leka, tako da njihova groznica ili bol nisu adekvatno tretirani; ili možda dobijaju veću količinu leka, što može dovesti do oštećenja jetre.
Da bi se dobila jasnija slika o tome kako se paracetamol propisuje deci, naučnici su prikupili podatke o oko 36.000 recepata koji su propisani deci u Škotskoj uzrasta od 12 godina i mlađim u 2006. godini.
Šta kaže nova studija?
Ukupno je 2.761 detetu propisan paracetamol za vreme istraživanja. Gotovo svakom dvadesetom detetu propisana je prevelika doza. Kada su istraživači sagledali samo podatke koji obuhvataju bebe, ta cifra je skočila na svako četvrto dete.
Istraživači su takođe otkrili da je svakom četvrtom detetu uzrasta od 6 do 12 godina bila propisana preniska doza leka, a u svakom osmom receptu ne spominje se uputstvo za dnevno doziranje.
Koliko je pouzdano ovo istraživanje?
Ovi rezultati bi trebalo da budu sasvim pouzdani. Međutim, moguće je da je još više dece dobilo previsoku dozu, jer ovim istraživanjem nije obuhvaćeno da li su deca dobila paracetamol iz drugih izvora i zbog drugih problema, kao što je, na primer, kašalj ili prehlada.
Šta to znači za nas?
Ako ste roditelj, možda će vas ovi nalazi iznenaditi, ako se bez sumnje oslanjate na stručnost lekara svog deteta povodom pravilnog doziranja paracetamola.
Istraživanje pokazuje kako je važno da se od lekara dobiju jasna i određena uputstva. Ako vaš lekar preporuči davanje paracetamola detetu "prema potrebi", zamolite ga da navede tačnu dozu i koliko često se lek može davati detetu. Takođe, pitajte ga kako uzrast i težina deteta utiču na doziranje.
Ako koristite paracetamol bez recepta, obavezno pažljivo pročitajte uputstvo za upotrebu. Kada niste sigurni koliku dozu treba dati detetu, pitajte apotekara. Ako vaše dete uzima i neke lekove protiv kašlja ili prehlade, proverite da li ti lekovi sadrže u sebi paracetamol pre nego što detetu date dodatnu dozu ovog leka.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.