U trendu

Ovako Italijani mere brzinu

Ako ste pre nekoliko godina prolazili kroz Italiju, vaša iskustva s tamošnjih autoputeva i gradskih saobraćajnica sigurno su bila izuzetno negativna. Haos u gradu i ludnica na autoputevima, gde su vozači priznavali isključivo zakon jačeg i bržeg, predstavljali su veliki problem nadležnim organima.
Kada je Evropska unija dala svojim zemljama članicama smerice prema kojima se smrtnost na saobraćajnicama mora do 2010. prepoloviti u odnosu na 2000, italijanska vlada krenula je u akciju. Pošto oko 300 presretača nije osiguralo tražene rezultate, italijanski stručnjaci postavili su na autoputeve sistem koji je za samo godinu dana doslovce prepolovio broj nastradalih u saobraćajnim nesrećama. Širom Apeninskog poluostrva postavljeno je 310 radara. Oni pod budnim okom drže oko tri miliona vozila koja dnevno cirkulišu na italijanskim autoputevima.
U praksi, sistem funkcioniše veoma jednostavno. Kada uđete na autoput, sistem registruje vaše vozilo, a posle nekoliko desetina pređenih kilometara u kojima radari beleže vašu prosečnu brzinu, ako ne poštujete ograničenja, na kućnu adresu stiže vam "čestitka" od minimalnih 155 evra. U obzir se uzima prosečna brzina između dva radara, tako da se teoretski na nekoliko stotina kilometara može sakupiti i dvocifren broj kazni. Primer iz Italije u kom je vozač u jednom danu sakupio 19, a na autoputu između Rima i Frosinonea čak 197 prijava dovoljno govori o striktnom pridržavanju pravila.
Prostora za eskiviranje radara ili plaćanja kazni nema, tako da je jedina alternativa prekršajnoj prijavi poštovanje postavljenih ograničenja. U brojkama, italijanska policija je novim sistemom smanjila broj poginulih na autoputevima u odnosu na 2008. za neverovatnih 51 odsto. Pokriveno je 2.500 kilometara autoputeva sa 310 radara, što znači da se kontrola brzine sprovodi u proseku na svakih osam kilometara. U prošloj godini kazne je dobilo oko 800.000 vozača, a italijanski račun je za samo 365 dana postao bogatiji za 124 miliona evra. Prema italijanskom primeru, jasno je da vozače najviše boli udarac po džepu, a kada su kazne rigorozne i zakonski veoma efikasne, poštovanje ograničenja brzine postaje normalna pojava u društvu.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.