U trendu

Kontroverzna metoda “isplakivanja beba” podelila roditelje

Među mnogim izazovima s kojima se roditelji suočavaju jedan od najtežih je naučiti dete rasporedu spavanja. Naučiti novorođenče na spavanje u određeno vreme može se činiti gotovo nemogućim, a svako dete ima sopstveni obrazac buđenja i spavanja. Roditelji često moraju da isprobaju više metoda kako bi uspavali dete, a jedna od popularnih je Ferberova metoda, sistem treniranja spavanja koji je 1985. godine razvio lekar i istraživač Ričard Ferber.

Šta je Ferberova metoda?

Ferberova metoda opisana je kao pristup isplakivanja deteta koji „trenira“ bebe da se same umire i zaspu. Takođe poznata kao ferberizacija, ova metoda se preporučuje za bebe tek od navršenih šest meseci.

Roditeljima koji se odluče za ovu metodu savetuje se da stave dete u krevet i drže se podalje tri minuta i ignorišu bilo kakav plač ili uznemirenost deteta. Nakon tri minuta mogu da pogledaju dete, ali treba da se suzdrže od fizičkog umirivanja. Zatim treba ponovo da ostave dete samo pet minuta. Ako dete i dalje ne spava, roditelji ga opet mogu pogledati, bez dodirivanja. Roditeljima se savetuje da nakon toga ulaze u sobu tek u razmacima od 10 minuta.

Pojednostavljeno, svrha Ferberove metode je naterati dete da zaspi i nastavi da spava bez roditeljskog umirivanja.

Deluje li Ferberova metoda?

Deca imaju različite potrebe pa Ferberova metoda neće delovati na sve. Godine 2006. psihološkinja Džodi Mindel iz Dečje bolnice u Filadelfiji otkrila je da je trening spavanja, uključujući Ferberovu metodu, povezan s pozitivnim ishodima.

Ona je objavila da je kod dece koja su prošla trening spavanja manja verovatnoća da će se opirati spavanju ili buditi tokom noći. To su svakako poželjni rezultati za neispavane roditelje koji žele da uvedu red u živote svoje dece.

Međutim, i druge metode, koje ne uključuju isplakivanje, daju slične rezultate. Osim toga, Ferberova metoda nije preporučljiva za bebe mlađe od šest meseci, kao ni za decu koja imaju veliki strah od odvajanja. Prema Parenting Scienceu, Ferberova metoda ne savetuje se ni za decu koja pate od noćnih mora, poremećaja spavanja poput hrkanja ili mesečarenja i dnevnog stresa.

Treba li isprobati Ferberovu metodu

Roditelji bi trebalo da istraže različite metode treniranja spavanja ili da razgovaraju sa stručnjakom kako bi odlučili šta bi najbolje funkcionisalo za njih i njihovo dete. Prema Nacionalnoj zdravstvenoj službi Velike Britanije, preporučuje se da se bebe od najranijeg uzrasta podučavaju razlici između dana i noći. To možete učiniti tako što ćete osigurati da u sobi ima puno svetla tokom dana i koristiti prigušeno svetlo i govoriti tiše kako se bliži spavanje.

„Vaša beba postepeno će naučiti da je noć vreme kada se spava. Međutim, imajte na umu da skokovi u razvoju, rast zubića i bolesti mogu uticati na san deteta. Ako beba ima problema sa spavanjem ili vam je potreban dodatni savet o uvođenju rutine, obratite se svom pedijatru“, kažu zdravstveni stručnjaci.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.