U trendu

Kako najbrĹže preboleti RASKID

Svaki raskid veze je težak, bolan, nepodnošljiv ali to mahom zavisi od toga kako ga prihvatimo. Međutim i tuga ima svoj rok trajanja. Rešenje za probleme krije se tu, možda odmah iza ugla.

Poslušajte ovih 5 saveta, pomoći će vam sigurno:

1. Pravilo da nema kontakta je najdelotvorniji način da prebolite bivšeg

Ovo pravilo sprovodi se tačno onako kako i zvuči. Morate da prekinete svaki kontakt sa bivšim. Iako ovo za neke može da bude izazov, ako ne i nemoguće, za ljude koji su bili u dugoj vezi koja je uključivala brak, zajedničko mesto stanovanja ili decu, stručnjaci savetuju da je to jedini način da se stvarno krene dalje.

„Ako se razvodite, neka vas advokat obavesti i stupi u kontakt s vama. Ako imate decu, moraćete da odrĹžite kontakt, ali neka bude minimalan i poslovan. Za sve ostalo, nema poziva, mejlova, tekstualnih poruka ili uvreda na druĹĄtvenim mreĹžama. Zaboravite i lični kontakt“, kaĹže psiholoĹĄkinja Tina B. Tesina.

Nastavak razgovora sa bivšim ili pregledanje njihovih društvenih mreža zaustaviće vam tugu na određeni period, a kada i to prestane, kada izgubite kontakt, biće vam još gore.

„Treba vam vreme da tugujete i razmiĹĄljate, a to ne moĹžete da uradite tako ĹĄto vrebate bivĹĄeg na druĹĄtvenim mreĹžama“, savetuje psiholoĹĄkinja.

2. Razgovor sa bivĹĄim vas ponovo povezuje

Iako psihoterapeutkinja Ejmi Sobelman priznaje da je nagon za ponovnim povezivanjem potpuno prirodan nakon raskida, ona dodaje da odlazak bez kontakta daje ljudima vreme i prostor potreban da se prilagode i nastave.

Razgovor sa bivšim partnerom samo će da poveća tugu, jer ćete ostati vezani za njega.

Tina Tesina takođe primećuje da je važno da shvatite da slanje SMS-ova i pozivanje radi protiv vas i mogu da naštete vašem samopoštovanju.

Ako i dalje razgovarate sa bivĹĄim, to je verovatno zato ĹĄto sebi ne dajete poĹĄtenu priliku za detoksikaciju.

„U početku će vam biti teĹĄko da se drĹžite podalje, pogotovo ako ste bili međusobno zavisni u vezi. Ovakva potreba je poput zavisnosti, a ako prekinete kontakt, to će vaĹĄim emocijama da omogući prostor da se prilagode. Da, malo ćete da tugujete, ali ćete da se osećate bolje i moći ćete da sagledate stvarnu perspektivu“, objaĹĄnjava Tina.

3. VaĹžno je da se setite zaĹĄto ste uopĹĄte raskinuli

Da, bivši mogu da budu prijatelji, ali ne odmah nakon raskida, kada treba da tugujete i da se izlečite. Kada osetite da vam nedostaje bivši i želite da stupite u kontakt sa njim, setite se razloga zbog kog ste raskinuli vezu. Imajte na umu da to što ćete da ih zvati neće da promeni razlog raskida.

„Iskoristite to vreme da se sledeći put izlečite i usredsredite na sebe i ono ĹĄto Ĺželite u vezi“, kaĹže stručnjak za veze i komunikaciju Kloi Baljatore.

4. Nedostajanje nije znak da bi trebalo ponovo da se zbliĹžite

Lako je tumačenje određenih osećanja kao znaka nečeg većeg, ali to nije uvek slučaj. Stručnjakinja za odnose Mari Marfi kaže da bi svi trebalo da znaju da nedostajanje bivšeg nije znak da bi trebalo vas dvoje da budete opet zajedno.

„Tuga i čeĹžnja za komunikacijom česti su nakon raskida, ali nisu razlog za pomirenje. Osećanje tuge zbog zavrĹĄetka nije znak da je raskid bio loĹĄa ideja“, tvrdi Mari Marfi.

5. Uklonite sve stvari koje su njihove ili vas podsećaju na njih i tako popunite svoje vreme

Kako bi vam pomogla da ostanete na pravom putu, Tina Tesina preporučuje uklanjanje svih podsetnika na bivšeg.

„Spakujte sve suvenire, poklone, slike i druge podsetnike na vezu i zatvorite kutiju tako da nije lako da se otvori i stavite je negde gde nećete da je dodirujete. Kad prebolite bivĹĄu ljubav, moĹžete da je izvadite i odlučite ĹĄta Ĺželite da uradite sa njom“, predlaĹže ona.

Stručnjaci takođe predlažu da ispunite dane kako biste imali manje vremena za razmišljanje o tome kako da stupite u kontakts bivšim.

„Sasvim je normalno da imate puno viĹĄe slobodnog vremena kada niste u vezi. Ako to vreme ne ispunite produktivnijim stvarima, prepuĹĄtenost sebi dovešće vas do toga da ćete samo da razmiĹĄljate o bivĹĄem. Zbog toga moĹžete da postanete ranjivi pa da padnete u iskuĹĄenje da mu se javite“, objaĹĄnjava psihoterapeutkinja Laura F. Dabni.

„Umesto toga, pronađite druge načine kako da iskoristite to novootkriveno slobodno vreme kako bi vaĹĄ um imao manje mogućnosti za razmiĹĄljanje o bivĹĄem. PokuĹĄajte da se druĹžite sa nekim uprkos tome ĹĄto verovatno to ne Ĺželite“, dodaje.

Dabni predlaže da sa prijateljima odete na kafu, napravite mali izlet ili započnete neki novi hobi kao na primer učenje novog jezika, čitanje klasičnog romana ili organizovanje ormara. U vreme pandemije imate ogroman izbor digitalnih alata za učenje, završavanje tečajeva, seminara, gledanja predstava pa pokušajte da pronađete nešto za sebe.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.