Saprofitna flora, šta je to?

Rezultati lekarskih analiza mogu da vam deluju prilično nerazumljivo ako niste iz te struke – a ako ste se testirali na neke polno prenosive bolesti i tek ste dobile rezultat, nekako želite da smesta znate šta znači. Jedan od čestih izraza koji zbunjuju jeste „saprofitna flora“.

Kada se posumnja na neku polno prenosivu infekciju, ili se na testiranje ode u okviru redovnog godišnjeg ginekološkog pregleda, jedan od mogućih rezultata uzimanja brisa iz vagine ili s grlića materice jeste i saprofitna flora. Možda vam je ostalo nešto znanja biologije iz osnovne (možda i srednje) škole, možda ne, ali ovaj izraz će mnogima da zvuči čudno, pomalo zastrašujuće, gadno… Izazvaće i zabrinutost. Da li se radi o nečemu ozbiljnom?

Ukoliko je i vas nekada uplašio ovakav nalaz (vaš ili partnerkin, svejedno), odmah da znate da nikakvog razloga za strah nema – „saprofitna flora“ znači da je sve u redu. Nisu nađeni nikakvi paraziti, nema nikakve infekcije, potpuno ste zdravi.

Ono što saprofitna flora sadrži jesu sve domaće bakterije, to jest, one bakterije koje se nalaze tamo gde bi i trebalo da se nalaze, u onom broju u kome bi trebalo da ih bude. Te bakterije su veoma korisne, dobre su za zdravlje, jer sredinu u kojoj se nalaze održavaju optimalnom i brane je od svih mogućih uljeza, to jest, od infekcija patogenim bakterijama ili gljivicama, plus i sprečavaju „domaće gljivice“ da se previše namnože i počnu da prave probleme (recimo, candida je domaća gljivica, ali ako se previše namnoži zbog poremećene pH vrednosti, pravi probleme i izaziva šestu grupu sekreta).

Dakle, uprkos tome što može čudno da zvuči, „saprofitna flora“ je nalaz kome se redovno treba nadati – on vam potvrđuje da je sve u redu.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com