U trendu

Veštačka oplodnja

Rukovodilac etičkog tima Američkog društva za reproduktivnu medicinu koji određuje standarde za klinike za veštačku oplodnju, Džon Robertson, obavestio je nedavno vodeće klinike za lečenje steriliteta da je moralno da parovi iz nemedicinskih razloga biraju pol svog budućeg deteta. Takva odluka iznenadila je specijaliste za reprodukciju, a Robertsonova etička grupa saopštila je da to nije stav svih njenih članova, već isključivo samog Robertsona. Kako je naveo izvršni direktor Robert Rebar, grupa se i dalje protivi izboru pola zametaka iz nemedicinskih razloga.

Robertson se pozvao na odluku kojom je etička grupa u maju načinila prvi korak u pravcu podizanja zabrane parovima da iz nemedicinskih razloga izaberu pol deteta. Grupa je tada zastupala stanovište da bi lekari, u bezbednim uslovima, parovima mogli da ponude da, ukoliko žele decu suprotnog pola od one koju već imaju, sami izaberu pol novoređenčeta. Na taj način izdvajali bi se spermatozoidi sa većim izgledima za rađanje dečaka, odnosno devojčice, i koristio bi se odabrani materijal za veštačku oplodnju. Takav način opodnje uspešan je u oko 70 odsto slučajeva kada se želi dečak i oko 85 odsto kada se izabere devojčica, kaže Norbert Glečer iz Centra za ljudsku reprodukciju koji je, zbog velikog interesovanja parova za mogućnost izbora pola deteta, od nadležne grupe zatražio obrazloženje o etičnosti takvog pristupa oplodnji.

Direktor Centra za reproduktivnu medicinu i neplodnost na univerzitetu Kornel (Kornell), Zev Rozenvaks, ocenio je da žene ne bi trebalo da se podvrgavaju procesu izbora pola deteta sve dok se oplodnja iz epruvete ne bude sprovodila bez ikakvih komplikacija. U slučaju takve oplodnje, kada jajna ćelija i spermatozoid stvaraju embrion u laboratorijskoj epruveti, stručnjaci sa skoro stoprocentnom sigurnošću mogu da odrede pol zametka, na osnovu testiranja jedne ćelije. Taj metod se već duže vreme koristi na klinikama za veštačku oplodnju. Kritičari su dugo smatrali da je izbor pola fetusa iz nemedicinskih razloga vid polne diskriminacije i da bi mogao da dovede i do izbora zametka na osnovu drugih obeležja, kao što su boja kože ili inteligencija.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.