U trendu

Podela posla

Podela poslova na "muške" i "ženske" zaostavština je perioda kada su samo muškarci donosili hranu (kasnije novac) u dom, što je prirodno nalagalo da se žene late kućnih poslova. Danas, kada i muškarci i žene rade mahom identične poslove, i to po osam časova dnevno, podela poslova je jedini mogući način da kuća blista i ručak bude gotov na vreme. Međutim, da li se podela poslova danas vrši u onoj meri u kojoj se to tvrdi?
Stiče se utisak da žene još uvek veruju da njihovi muževi imaju ulogu hranitelja u porodici pa smatraju da je neravnopravna podela poslova sasvim u redu. Povremena pomoć u kući se podrazumeva, a da bi svog supruga "privolela" na to, žena može da se posluži i nekim trikovima. Dakle, ako se žene služe trikovima da bi podela posla mogla da funkcioniše, reklo bi se da nismo napravili neki civilizacijski pomak. Doduše, možda tu i ne treba da ga bude?
Bilo kako bilo, nemojte biti sasvim beskorisni. Napravite spisak. Odredite dan akcije u nedelji i sprovedite u delo svoja zaduženja. Najbolje je da izaberete nešto od sledećih poslova: usisavanje, čišćenje pločica u kupatilu, iznošenje smeća ili brisanje prašine, a kuhinju neka zadrže žene, za svaki slučaj. Da ne biste ispali slabić, insistirajte na tome da se napravljeni plan sprovede u delo. Ne popuštajte i ne pokušavajte da se izvučete izgovorima: "Hajde ti samo ovaj put, a ja ću sutra…" Ukoliko ne prionete na posao onako kako ste se dogovorili, ništa od posla neće ni biti. Onda je poštenije da joj i ne uzimate usisivač ili krpu iz ruke.
Da biste postigli željeni efekat, probajte da podelu poslova doživite kao neku vrstu igre. Uvedite nedeljne nagrade, a simbolične kazne za onoga ko bude zabušavao. Podela posla može i da vam se isplati: kuća će sijati, a vi ćete se zbližiti i nećete imati šta da prebacujete jedno drugom, to jest, ona vama.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.