U trendu

Lego roboti

Kockice, kao igračke za sklapanje različitih figura koje podstiču maštu, odavno su omiljene među decom (i odraslima). Od 1998. godine, međutim, one nisu više samo obične igračke već se mogu koristiti i za pravu poslovnu primenu, a u kućnoj varijanti za kreiranje robota i drugih automatskih naprava. Među njima su svakako najatraktivnije lego kockice. U njihovom najnovijem izdanju pružena je vrlo bogata mogućnost pravljenja igračaka i njihovog programiranja.
Prvi programabilni lego komplet nosio je naziv Robotics Invention System (RIS). Pored toga što je bio igračka, on je korišćen u obrazovanju (partnerstvo kompanije Lego s poznatim MIT laboratorijama) i u industriji (za različite automatski kontrolisane elektromehaničke delove). Najnovija verzija pojavila se jula 2006. godine i nosi oznaku NXT. U njoj su i hardverske i softverske komponente znatno naprednije. NXT paket sadrži tri servo motora, četiri senzora (za dodir, svetlost, zvuk i rastojanje), komplet od 500 kockica i CD s odgovarajućim softverom za programiranje. Tu su i odgovarajući kablovi za povezivanje. Među kockicama glavna je NXT kockica („pametna“ kockica). Na njoj se nalazi displej i nekoliko tastera za upravljanje. Sve ostale kockice kombinuju se i povezuju s glavnom prema mašti i kreaciji korisnika.
Postupak pravljenja lego robota (ili neke druge naprave) sastoji se od fizičkog sklapanja, instaliranja programa sa CD-a na računar s kojim se on povezuje USB kablom i programiranja njegovog „ponašanja“. Zatim se komanduje njegovim ponašanjem, pri čemu se može koristiti i Bluetooth povezivanje za bežično upravljanje. Robot se napaja pomoću šest AA baterija, ali se mogu koristiti i kvalitetnije litijum-jonske baterije s dopunjavanjem. Za programiranje se koristi NXT-G programsko okruženje. Na taj način se može napraviti robot koji se kreće, rotira pod programiranim uglom, čini pokrete rukama i glavom i govori unapred snimljene rečenice (fajlove).
U osnovi „pametne“ lego kockice nalazi se 32-bitni Atmel-ov procesor brzine 48 MHz, sa 64 KB RAM memorije i 256 KB fleš memorije. Iako je znatno slabiji od trenutno aktuelnih PC-ja, to je sasvim dovoljno za kretanje lego naprava. Uz glavni, postoji i koprocesor za komunikaciju sa senzorima (8 MHz, 512 bajta RAM-a, 4 KB fleš memorije). Displej mu je s rezolucijom 100 x 64 piksela. Pored glavne NXT kockice, postoje i druge programabilne, koje mogu da prate određene akcije i da ih nakon toga ponavljaju. U svakom slučaju, ovo je idealna zabava za ljubitelje računara i novih tehnologija, a za klince korisna prilika da uz igru nešto i nauče.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.