Za zaštitu kičme

O kičmi se uglavnom ne razmišlja mnogo, dok ne zaboli, ili dok ne vidite svoje dete kako sedi pogrbljeno, pa ga refleksno opomenete da se ispravi. Ipak, na kičmu bi dobro bilo pripaziti znatno ranije – još dok je sve u redu, pa da do problema i ne dođe. Evo nekih stvari u svakodnevnom životu, sitnica zaista, na koje bi trebalo obratiti pažnju.

Vaša težina: nećemo sada o svim problemima koji bi mogli nastati zbog prekomerne telesne težine. Ono što je u vezi s kičmom bitno jeste da se potrudite da vaša težina ne naraste preko svake mere. Za kičmu su posebno opterećujući viškovi koji se slažu na stomaku, jer se onda kičma savija prema napred, što je nepovoljno za nerv išijadikus (on redovno prvi nastrada).

Trudite se da vam leđa uvek budu prava. Uobičajeno je da, kada vam je potrebno nešto s neke niže pregrade, savijete leđa kako biste mogle to da dohvatite – uobičajeno, ali ne i zdravo po kičmu. Bolje je da se spustite pravih leđa, savijajući noge u kolenima. Takav postupak zaštitiće kičmeni stub.

Ne zaboravite da je kičmi potrebno istezanje, to jest, da može da se ukoči od predugog mirovanja kao i bilo koji drugi deo tela. Ovo se naročito odnosi na sedenje za stolom (a većina ima takozvane sedeće poslove, prilikom kojih je prinuđena da veći deo dana provede za kancelarijskim stolom). Da biste pomogle kičmi (a usput i nogama, koje se u takvom položaju takođe ukoče), povremeno ustanite da se protegnete. Kolege će vas čudno gledati? Možda, ali ćete smanjiti šansu da vas zabole leđa i da se na kraju radnog dana osetite ukočeno. Ovo ustajanje nije tako teško izvesti – ionako povremeno morate ustati da biste otišle do toaleta, uzele kafu, odnele nešto nekome, pa te prilike možete iskoristiti da se protegnete.

Kao što smo rekli, ovo su sve sitnice koje ne odnose puno vremena – a donose veliku pomoć za vašu kičmu.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com