Privredna komora Srbije (PKS), u saradnji sa Ambasadom Izraela u Srbiji, je danas priredila konferenciju „Stvaranje uslova za srpski inovacioni ekosistem: ล ta moลพemo da nauฤimo od staratap nacije?“, na kojoj su predstavljena iskustva Izraela kao zemlje s najviลกe startap kompanija po glavi stanovnika u svetu.
Direktor Sektora za strateลกke analize, usluge i internacionalizaciju u Privrednoj komori Srbije (PKS) Miahailo Vesoviฤ kazao je da je za PKS vaลพna saradnja na svim projektima koji mogu doprineti boljem razumevanju nauke i privrede i primene inovativnih dostignuฤa razvojno-istraลพivaฤkog sektora, sa univerziteta i nauฤnih institucija.
„Ne postoji danas nijedna privreda u svetu koja moลพe da se takmiฤi u raznim poljima ukoliko ne primenjuje inovacije kao svoj osnovni strateลกki koncept. Izrael je najbolji globalni primer kako je moguฤe uz dobru organizaciju i stvaranje dobre podrลกke drลพave, nevladinog sektora i nauฤno-istraลพivaฤkih institucija postiฤi maksimum iz onoga ลกto moลพe nauka da ponudi, a da se primeni u privredi“, naglasio je Vesoviฤ.
Dodao je da ฤe PKS, u saradnji sa Ministarstvom nauke, tehnoloลกkog razvoja i inovacija, pokuลกati da primere iz prakese iz Izraela prenese u Srbiju.
Drลพavni sekretar Ministarstva nauke, tehnoloลกkog razvoja i inovacija Miroslav Trajanoviฤ je istakao da Srbija odavno radi na tome da sve nauฤne rezultate i dostignuฤa pretvori u inovacije koje ฤe biti promovisane i na trลพiลกtu.
Prema njegovim reฤima, zavrลกava se nova verzija Zakona o inovacionim delatnostima, a u toku je i drugi rad da se kompletira inovacioni ekosistem Srbije.
„Inovacioni ekosistem Srbije je u dobroj meri veฤ formiran, jer pored resornog ministarstva, tu su i nauฤno-istraลพivaฤke organizacije, trenutno rade ฤetiri nauฤno-tehnoloลกka parke, a biฤe ih uskoro ukupo ลกest, kao i 23 regionalna inovaciona centra. Trenutno se radi na njihovom povezivanju, kako bi se stvorio ekosistem sa taฤno odreฤenim zadacima za svaki od tih delova, kako bi se rezultati nauฤno-istraลพivaฤkog rada pretoฤili u inovacione proizvode i usluge“, kazao je Trajanoviฤ.
To u praksi moลพe sprovesti ili da se pokrenu startap kompanije koje ฤe to realizovati ili da se prodaju licence zainteresovanim kompanijama.
On je izrazio zadovoljstvo zbog konferencije o iskustvima Izraela, naglaลกavajuฤi da je Izrael partner od koga se moลพe mnogo nauฤiti o izgradnji inovativnih ekosistema i organizacija.
„Izrael je startap nacija, koja ima najveฤi broj satrtapova po glavi stanovnika. ฤak 150 startapova na miliona stanovnika“, rekao je Trajanoviฤ ลกto nije sluฤajnost, veฤ rezulatat politike ulaganja u nauฤna istraลพivanja.
„Izrael je i zemlja koja u svetu izdvaja najveฤi procenat BDP-a za nauku u iznosu 5,4 odsto. Nijedna druga zemlja ne izdvaja toliko“, naveo je Trajanoviฤ.
Dodao je da je ekosistem koji je Izrael napravio jedan od najboljih na svetu po koriลกฤenju nauฤno-istraลพivaฤkog rada i primeni njegovih rezultata.
Ambasador Izraela u Srbiji Jahel Vilan kazao je da ลพeljeni nivo joลก nije dostigla saradnja sa Srbijom na polju tehnoloลกkog razvoja, zbog ฤega je veoma znaฤajan danaลกnji skup u PKS.
„Potreba je majka svake inovacije. Mi smo poฤeli on nule kada smo ostvarili nezavisnost i od tada sve naลกe uspehe baziramo na inovacijama“, Vilan.
On je dodao da je Izrael mnogo postigao na polju nauke, ali smatra da sama nauka nije dovoljna ukoliko se ne primeni u praksi, istiฤuฤi da je sreฤan ลกto ฤe izraelska iskustva biti preneta u Srbiji.Konferencija odrลพana u PKS je deo projekta „Balkan Innovation Box“, ฤiji je cilj jaฤanje inovacione veze izmeฤu Izraela i balkanskih zemalja, a vodiฤe ga konsultantska grupa Buildinn.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com