U trendu

BG: Smiljanićeva ulica kulturno-istorijska celina

BEOGRAD – Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda je uradio predlog odluke, a na sednici Vlade Srbije održanoj 8. aprila, Smiljanićeva ulica u Beogradu je utvrđena za prostorno kulturno-istorijsku celinu.

Smiljanićeva ulica predstavlja gradski prostor koji je formiran krajem 19. i početkom 20. veka.

Iako se proteže od Makenzijeve ulice do Krunske, sa kulturno – istorijskog i arhitektonsko – urbanističkog aspekta najvredniji deo Smiljnićeve ulice je na potezu od NJegoševe do Krunske ulice, u okviru bloka između ulica: NJegoševe, Kneginje Zorke, Krunske i Smiljanićeve.

Prostorno kulturno – istorijska celina „Smiljanićeva ulica“ iako obuhvata manji prostor, zbog svojih karakterističnih tipoloških odlika i arhitektonsko – urbanističke vrednosti, odnosno zbog činjenice da formira jedan skladan ambijent sa početka 20. veka, kakvih je malo sačuvano do danas, predstavlja neprocenjivo nasleđe i svedočanstvo u okviru hronologije razvoja prestonice.

Specifičan ulični potez koji čine prizemne kuće autentičnog izgleda, građene u istom vremenskom periodu i istih tipskih odlika i stilizacije, neraskidivi je deo arhitektonsko – urbanističkog razvoja šireg područja Istočnog Vračara.

Vizija dvojice stranaca o novom, urbanizovanom naselju na zapuštenom terenu, raznolika sociološka struktura stanovnika od građevinara, generala, majora učesnika u Prvom svetskom ratu, doktora, sudija do profesora na Univerzitetu koja razotkriva posebnost uloge pojedinca i njegovog uticaja u različitim sferama srpskog društva sa početka 20. veka i nadalje, predstavljaju kulturno – istorijsko nasleđe ove značajne i vredne celine.

Smiljanićeva ulica danas predstavlja jednistven gradski prostor koji poseduje kulturno-istorijske, urbanističke, arhitektonske i sociološke vrednosti.

Osnovna svojstva ovog područja predstavljaju očuvanost građevinskog fonda i urbanističke matrice, sa karakterističnom urbanističkom koncepcijom u okviru širenja i razvoja grada Beograda.

Očuvan je niz objekata koji se ističu svojim arhitektonskim karakteristikama, stilskim i tipskim posebnostima. Graditeljsko nasleđe pripada stilskim karakteristikama koje se vezuju za akademsku i secesijsku koncepciju.

Sociološka i kulturno-istorijska vrednost prostorno kulturno-istorijske celine vezana je za ličnosti koje su imali neposredan uticaj na društveni i obrazovni razvoj Beograda i Srbije, a koji su bili stanovnici ovog prostora.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.