BEOGRAD – Američko-srpska predstava “Balkan Bordello” prema drami Jetona Neziraja i u režiji Blerte Neziraj, u produkciji čuvenog Teatra “La MaMa” iz Njujorka večeras je premijerno izvedena na Velikoj sceni “Mira Trailović” pozorišta Atelje 212.
Upravo je pomenuta dugogodišnja upravnica ovog beogradskog pozorišta, rediteljka, osnivačica BITEF festivala – Mira Trailović negovala dugogodišnje prijateljstvo sa antologijskom umetnicom Elen Stjuart, prvom damom “La MaMa” trupe, čije su predstave i gostovale na Beogradskom internacionalnom teatarskom festivalu.
Ove godine Atelje 212 obeležava 65 godina od osnivanja, a Teatar La MaMa 60 godina rada i tim povodom su zajedno ušli kao koproducenti u ovaj zahtevan pozorišni projekat.
Pun naziv drame „Balkanski bordel: saga o jednoj balkanskoj porodici“ nije originalno, autentično delo, već predstavlja savremenu adaptaciju poznate antičke tragedije – trilogije “Orestija” od Eshila.
Zapravo, izvorno je to bila tetralogija koju su činile tri tragedije – “Agamenon”, “Hoefore” i “Eumenide”, ali i satirska igra “Protej” koja nije sačuvana.
Eshil je ovom tetralogijom osvojio prvu nagradu na takmičenju 458. godine pre nove ere, a te tri tragedije čine jedinu sačuvanu organsku trilogiju antičkog sveta.
Pisac ove avangardne drame Jeton Neziraj nije ni menjao imena likova, i tako mu se junaci zovu prema grčkim tragedijama – Klitemnestra, Egist, Agamemnon, Esma, Pilad, Elektra.
U predstavi igra međunarodna ekipa, samo dva glumca Ateljea 212 – Svetozar Cvetković i Ivan Mihailović, glumci Teatra La MaMa: Oni Džonson, Džordž Drens, Judžin de Pudžin, Valoa Mikens, Džon Gutjerez, Mati Barber-Bokelman, Met Naseri, i jedna glumica iz Prištine – Verona Kodža.
Scensko delo se izvodi na engleskom jeziku sa prevodom, odnosno titlovano je na srpski, ali mini panel na kome se emituje titl prilično je bio u senci, zbog jakog svetla jednog od reflektora sa scene.
Samim tim praćenje teksta na maternjem srpskom jeziku tokom premijere nije bilo nimalo jednostavno, tako da je publika morala da se pouzda u svoje poznavanje engleskog.
Serija nasilja, smrti, osvete, mržnje, odvija se u ovoj drami, kao začarani krug gde se ratnik Agamemnon u trijumfu vraća sa fronta u kome je porazio do temelja susedni grad.
Iako je tamo ratovao i ubijao jače protivnike, njemu glave dolazi zakonita žena Klitemnestra, koju je on zlostavljao. Ona ga likvidira u želji za slobodom, jer sa pesnikom Egistom želi da započne nov život, bez straha da će je muž silovati i ponižavati.
Naravno, slobode nema u surovom okruženju gde je dugo vladalo nasilje, i tako junakinja postaje novi Agamemnon, i sada muči svoju ćerku Elektru.
Krug nasilja se ne može tako lako zatvoriti, zato što „prolivena krv traži još krvi“, odnosno, nasilje rađa nasilje, unutar porodice, i tako Klitemnestru namerava da ubije njen sin Orest.
Atelje 212 nastavlja svoju misiju povezivanja svetskih savremenih umetnika i pozorišta, naročito autora i institucija iz našeg regiona, što je za svaku pohvalu i tako nešto je potrebno podržavati.
Premijera dela realizovana je 3. novembra u Prištini, dok će Teatar La MaMa na njujorškom Ist Endu imati barem 10 izvođenja tokom aprila 2022. godine.
Osim “La MaMa” kao nosioca projekta i Ateljea 212, koproducent je “Kendra Multimedija” iz Prištine, uz podršku Fondacije „Moj Balkan“ (Njujork/Beograd).
Međunarodnu autorsku ekipu čine i italijanski kompozitor Gabrijele Marangoni, američki kostimograf Gabrijela Beri, majstor svetla iz Holandije – Jan Perego, dramaturg Žišan Ugurlu, koreograf iz Tirane Đerđ Prevozi i scenografkinja iz Beograda Marija Kalabić.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com