"Beli Tigar" može da zvuči kao naslov romana za decu, ili kao nešto simbolično, ili kao knjiga o ugroženim vrstama, ili… Kako god vam zvučalo (nije za decu, odmah da kažemo!), roman-prvenac indijskog autora Aravinda Adige "Beli Tigar" vredan je pažnje i vremena čitaoca.
"Beli Tigar" je nadimak koji protagonista Balram Halvai dobija još kao dečak, jer je najpametnije dete u svojoj školi i u svom selu. Nažalost, čini se da će ta pamet biti osuđena na propast, jer je Balram iz sirotinjske porodice koja ga prilično brzo ispisuje iz škole kako bi radio u lokalnoj čajdžinici i donosio nešto novca u kuću. To, međutim, nije sudbina sa kojom se Balram miri; njegov otac, vozač rikše koji je na Balramovim rukama umro od tuberkuloze čekajući da se u seoskoj bolnici pojavi doktor, usadio mu je želju da postane nešto više od još jednog siromašnog momka koji životari dok ga beda ne dotuče. Samo, šta tu jedan siromašan mladić može?
Upornom u želji da uspe, Balramu polazi za rukom da prvo upiše časove vožnje, a zatim, uz dosta sreće, i da se zaposli kod lokalnog bogataša. Uz još nešto sreće i izvesnu dozu bezobzirnosti prema drugima, uspeva mu i da postane odabrani vozač koga će gospodar povesti sa sobom u Nju Delhi. Tu, više nego ikada, Balram uviđa drastične razlike između bogatih i siromašnih, između slugu i gospodara, kao i da ne postoji aspolutno nikakav pošten način da i on pređe u redove imućnijih – to mu ne bi dopustili ni bogataši ni porodica iz koje je potekao: porodici je najbitnije da im on šalje većinu zarađenog novca i pokušava da ga oženi kako bi ga još više vezala.
U Indiji su nekada postojale kaste, ali one, mada i dalje formalno postoje, zapravo ne znače toliko mnogo. Balramova kasta Halvai je kasta poslastičara i trebalo bi da on kao njen pripadnik bude debeljuškasti poslastičar, a ipak je ceo život proveo gladan. Naučio je da se svet deli na one sa velikim stomakom, bogataše, koji ispunjavaju svoju glad i proždiru sve oko sebe, i na siromahe, one malog stomaka, koji nisu u stanju da progutaju sve što je neophodno progutati da bi neko bio bogataš. Odbijajući da i dalje bude u kavezu za sirotinju, Beli Tigar rešava da pusti svoju glad da se razmahne i učini ono što mora kako bi se obogatio.
"Beli Tigar" je crnohumorna priča o usponu jednog indijskog "preduzetnika", priča koja vas na veoma sirov i nimalo nežan način vodi kroz kulturu i običaje Indije, kroz način života njenih stanovnika, priča ispričana iz ugla ciničnog antiheroja koji odbija da i dalje bude ponižavan, gazi koga god mora kako bi dospeo do onoga što želi, a ipak, za razliku od drugih koji čine to isto, pokušava i da ispuni očevu želju da bude čovek – ne bogataški monstrum niti bespomoćna sirotinja, već čovek. Redak primerak, baš kao i beli tigar po kome je dobio nadimak.
Ovo je zanimljiv roman koji se veoma brzo čita, sa likovima od kojih su neki odurni, neki pomalo simpatični, neke možete samo da žalite, roman iz kojeg možete dosta da naučite o jednoj drugačijoj kulturi i drugačijem načinu života – i da potom odahnete jer vaš život nije takav.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com