NOVI SAD – Ministarka kulture Maja Gojković otvorila je večeras u Novom Sadu izložbu “Migracije u umetnosti – Umetnost migracija” i poručila da se izloženi radovi bave istraživanjem migracija i njihovim uticajem na društvo i kulturu iako su nastali u različitim istorijskim periodima.
„Iako su često nevoljni i neželjeni događaji, velika preseljenja naroda donosila su i priliku za susretanje različitih tradicija i kultura“, navela je ministarka i naglasila da je Novi Sad upravo grad koji pokazuje kako seobe oblikuju jedan grad i utiču da on postane centar duhovnog i kulturnog stvaralaštva čitavog naroda.
Dodala je da su se raznolikost i tolerancija vekovima gajili i razvijali dajući Novom Sadu prepoznatljivi šarm i podupirući snažno pozicioniranje na kulturnoj mapi Evrope i sveta.
Na izložbi su prvi put na jednom mestu prikazana dela vodećih nacionalnih umetnika Uroša Predića i Paje Jovanovića, velikana evropske umetnosti El Greka, Elizabet Viže Lebren i Marka Šagala, kao i savremenih umetnika Mladena Miljanovića, Vladana Jeremića, Rene Redle, Safeta Zeca i Taus Makačeve.
Upravnica Galerije Matice srpske Tijana Palkovljević Bugarski navela je da ke izložba deo projekta “Seobe” Fondacije Evropska prestonica kulture 2022, te da na prvi pogled spaja nespojivo, jer spaja umetnost nastalu u rasponu od 500 godina.
„Mi na ovoj izložbi imamo slike od El Greka do savremenih stvaralaca. Ono što je karakteristično je da imamo dela iz kolekcije Galerije Matice srpske, evropskih muzeja i iz savremene umetničke prakse. Sve to zajedno stvara jedinstvenu priču o migracijama u umetnosti“, rekla je upravnica Galerije.
Izlozba je nastala u saradnji sa Državnom galerijom „Tretjakov”, Državnim muzejom lepih umetnosti „Puškin”, Narodnom galerijom Slovenije, Narodnim muzejom u Beogradu, Narodnim muzejom Pančevo.
Izložbu su omogućili Ministarstvo kulture, Fondacija Novi Sad – Evropska prestonica kulture i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, a pred posetiocima će biti naredna dva i po meseca.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com