Milanov i Kuburić laureati Nagrade „Pavle i Milka Ivić“

BEOGRAD – Ovogodišnji laureati Nagrade “Pavle i Milka Ivić“, koju dodeljuje Slavističko društvo Srbije za najbolje slavističko lingvističko delo objavljeno u tekućoj godini, su Nataša Milanov za monografiju „Srpski leksički fond iz ugla polisemije“ i Mijana Kuburić Macura za delo „Kategorija koncesivnosti u savremenom srpskom jeziku“.

Monografija “Srpski leksički fond iz ugla polisemije: glagoli, imenice, pridevi“ leksikografa Nataše Milanov zasniva se na doktorskoj disertaciji koju je autorka odbranila 2017. godine na Filološkom fakultetu u Beogradu , a koja je bila motivisana istraživanjem leksema s najvećim brojem značenja u prva tri toma Rečnika SANU.

Predsednik Odbora za dodelu priznanja, akademik Slobodan Remetić pročitao je odluku Odbora na današnjoj konferenciji za medije u Institutu za srpski jezik SANU, u kojoj se navodi da je Milanov “sprovela do sada najopsežnije istraživanje višeznačne leksike u srbistici.“

“Analizu je utemeljila na građi Rečnika SANU, pa je time postigla još jedan značajan kvalitet svog dela… Do zaključaka je dolazila statističkom analizom i zato su podaci izneseni u ovoj monografiji precizni i objektivni“, napisano je u obrazloženju.

Monografija Nataše Milanov, po mišljenju Odbora, predstavlja „jedan od naučnih spomenika Rečniku SANU, njavažnijem projektu Instituta za srpski jezik SANU i srpske lingvistike uopšte, čiji su recenzenti bili Pavle i Milka Ivić“.

Knjiga „Kategorija koncesivnosti u savremenom srpskom jeziku“ dr Mijane Kuburić Macure nastala je preradom i doradom doktorske disertacije koju je odbranila 2014. godine na Univerzitetu u Banja Luci.

„Knjigom (Mijane) Kuburić Macure otklonjena je značajna belina na mapi sintaksičko-semantičkih izučavanja srpskog jezika… Odlikuje je uverljivost dokaznog postupka. Kuburić Macura kroz celu monografiju iznosi pouzdane zaključke, do kojih dolazi analizom vlastite građe“, navodi se u obrazloženju Odbora. Takođe, Odbor dodaje će ta knjiga “služiti kao primer uzornog naučnog stila u našoj nauci“.

Predsednik Odbora za standardizaciju srpskog jezika i član Akademije nauka Republike Srpske prof. Sreto Tanasić naveo je da je ova nagrada najznačajnije priznanje koje se može dobiti u oblasti izučavanja srpskog jezika.

Predsednica Saveza slavističkih društava Srbije dr Rajna Dragićević je dodala da priznanje “Pavle i Milka Ivić“ ima veliki značaj za srbiste jer se time pokazuje da se pažnja posvećuje ne samo izučavanju srpskog jezika, već i njegovo povezivanje sa ostalim slovenskim jezicima.

Kako je najavila predsednica Slavističkog društva Srbije prof. dr Biljana Marić, ovo društvo od 2014. godine dodeljuje i Povelju “Radovan Košutić.“

Povelja je dobila naziv po osnivaču srpske univerzitetske slavistike, a dodeljuje se za ukupan doprinos naučnom i pedagoškom radu na polju Istočnih i Zapadnih slovenskih jezika, književnosti i kultura u srpskoj sredini.

Ovo priznanje biće dodeljeno prof. dr Petru Bunjaku, između ostalog, za dve referentne monografije: “Raskršća slavistike“ i “Književnost i kontaktologija“, kao i prof. Aleksandri Kordi Petrović za najbolje monografsko delo izdato u tekućoj godini, „Češki putopisi o Balkanu“, otkrila je Marić.

Ona je najavila da će Povelje “Radovan Košutić“ i Nagrade “Pavle i Milka Ivić“ biti dodeljene 13. januara 2022. godine na otvaranju 60. Skupa slavista.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com