BEOGRAD – Ovogodišnji Međunarodni festival zelene kulture Grin Fest biće održan od 8. do 15. novembra u onlajn izdanju i pod sloganom “Klimatska uzbuna“, saopštila je danas direkcija manifestacije.
Na programu manifestacije biće sedam dugometražnih i 34 filma srednjeg i kratkog metra, pet panel diskusija i jedna virtuelna izložba koje će moći da pogledaju svi zainteresovani za životnu sredinu, ekologiju, klimatske promene, održivi razvoj i srodne teme.
Na ovogodišnjem repertoaru nalazi se i nagrađivano ostvarenje “Jednom kada saznaš“, koje govori o klimatskim promenama i smanjenju resursa, kao i film “Ustajemo“, koji kroz razgovore sa brojnim ličnostima (poput muzičara Mobija, Dalaj Lame, Tonija Robinsa, Ričarda Brensona i Di-džej Spukija) prikazuje nove modele uspeha i napretka “koji čovečanstvu mogu pomoći na putu da napokon napravi budućnost kakvu zaslužujemo.“
Među ostalim dugometražnim filmovima nalazi se i “2040“ – priča o nadi koja posmatra veoma realne mogućnosti da ljudska civilizacija može da preokrene globalno zagrevanje i kroz taj proces unapredi živote svih živih bića.
Film “Ofir – zemlja blaga“ je “poetična, ali dramatična oda neizbrisivoj žeđi za slobodom, kulturom i suverenitetom“ i osvetljava najveći sukob na Pacifiku od Drugog svetskog rata, otkrivajući pritom vidljive i nevidljive lance kolonizacije i njene trajne cikluse fizičkog i psihološkog ratovanja.
Film “Duša bicikliste“ otkriva vrednosti koje se gube u našem savremenom društvu, kao što su važnost prijateljstva, ekologija, vrednovanje starog, minimalizam i druge važne premise za postizanje jednostavnijeg i ispunjenijeg života onime što je zaista važno.
Ostvarenje “Kuvanje odbačene hrane“ prati reditelja, aktivistu i kuvara Davida Grosa na putovanju kroz Evropu, na kojem učimo šta se sve baca od hrane i koji su to razlozi.
Gotovo svi filmovi kratkog i srednjeg metra su iz 2020. i 2021. godine i raspoređeni su u tri kategorije – kratki metar, srednji metar i animirani film.
Obrazovni program festivala donosi sjajne razgovore sa našim najvećim stručnjacima na različite teme.
Serija razgovora pod nazivom “Akcija za klimu odmah“ počinje 8. novembra, a otvoriće ga panel “Klimatska akcija i COP26“.
Razgovor će voditi Antoan Avinjon iz Delegacije Evropske unije, Aleksandar Macura iz RES Fondacije, urednik portala Klima101 Nemanja Milović, dr Ana Vuković Vimić sa Poljoprivrednog fakulteta i Mirjana Jovanović iz Beogradske otvorene škole.
Panel “Kako građani postaju proizvođači električne energije?” biće održan 9. novembra i govoriće o tome kako, pored velikih elektrana, ekspanzija obnovljivih izvora energije omogućava i građanima da zauzmu važno mesto u procesu proizvodnje električne energije.
Razgovor na panelu će voditi direktor JKP “Toplana – Šabac“ Slobodan Jerotić, Ana Džokić i Đorđe Samardžija iz Energetske zadruge “Elektropionir“, dr Vuk Radmilović sa Tehnološko-metalurškog fakulteta i Nemanja Milović.
U okviru panel diskusije “Nevidljivi urbanizam klimatskih promena”, koja će biti održana 12. novembra, govoriće o tome kako uvidi građana o klimatskim promenama utiču na aktuelne pravce razvoja grada, da li je saradnja različitih aktera i donosioca odluka utopija ili nužnost pri budućim razmatranjima klimatskih promena u gradovima.
Na ovom panelu učestvuju dr Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta, dr Tanja Adnađević iz projekta “Terifika“ u Srbiji, dr Ivan Simić sa Arhitektonskog fakulteta, dr Iva Čukić iz Ministarstva prostora i Tomica Mišljenović sa Biološkog fakulteta.
Ovogodišnje izdanje Grin Festa su, između ostalih, podržali Delegacija Evropske unije, Francuski institut i ambasada Francuske, Hajnrih Bel fondacija, Sekretarijat za zaštitu životne sredine Beograda, Ministarstvo zaštite životne sredine i Ministarstvo kulture i informisanja.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com