Otvaranje izložbe Smrt (na) ekranu večeras u Salonu MSU

BEOGRAD – Radovi Mladena Miljanovića u tehnici graviranja hiperrealnih crteža u kamenu, u obliku mobilnih telefona, tableta, računara i televizora, biće predstavljeni na izložbi koja se otvara večeras u 19 sati u Salonu Muzeja savremene umetnosti.

„Izložba ‘Smrt (na) ekranu’ se bavi načinima kako se reprezentovala smrt na ekranima u poslednje dve godine i da li u nekom postapokakaliptičnom scenariju možemo da zamislimo i smrt ekrana“, rekao je Miljanović agenciji Tanjug.

Za Miljanovića „Smrt (na) ekranu“ je do sada najkompleksnija izložba, koju je pripremao dve godine, i u tehničkom i tehnološkom smislu produkcije vezana je za njegovo „iskustvo izrade nadgrobnih spomenika, pre upisa akademije“.

„Kada se gravira na kamenu, kada pogrešite, tu gumica ne radi ništa. Morate da prepolirate sve. Jedna vrsta monaške koncentracije je potrebna da se čovek fokusira i posveti“, istakao je Miljanović.

Magistru slikarstva, koji na Akademiji umjetnosti u Banjaluci predaje umetnost novih medija, ideja za radove je došla pošto smo „svakodnevno opterećeni trenutnim impresijama raznih predstava slika i snimaka, koji se smenjuju na nivou sekundi“.

„Doslovno sam napravio skrin šot i odlučio da jednu sliku zaledim i ugraviram u kamen, što je ‘potvrđena večnost'“, rekao je Miljanović.

Izloženi radovi od crnog granita, u prirodnoj veličini i obliku savremenih tehničkih sprava, na ekranima imaju šumeću sliku ili poruke poput „Spomenik žrtvama spomenika“, i na engleskom „Ovaj video nije dostupan u vašoj zemlji“.

Najmonumentalniji rad izložbe je „Blaupunkt“, koji u obliku velikog lcd televizora prikazuje 50 objekata i preko 250 preminulih javnih ličnosti, među kojima su Mira Furlan, Neda Arnerić, Šon Koneri, Maradona, Edi Van Halen, Bora Drljača, DŽej Ramadanovski i Kobi Brajant.

Miljanović je dodao da „Blaupunkt“ sadrži ličnosti čije su slike komunicirane u poslednje dve godine u medijima, koje je „uzimao i komponovao u jednu kompoziciju“.

„‘Blaupunkt’ je naziv televizora i ima određenu vrstu metafore na Zemlju kao plavu kuglu… Ako ćemo da budemo kao u Bosni crnohumorni – smrt na kraju zaista sve ljude objedini i izbriše granice. Tu smo svi jednaki“, naveo je Miljanović.

Izložba „Smrt (na) ekranu“, čija kustoskinja je Mišela Blanuša, trajaće do 31. januara 2022. godine, a podržali su je Grad Banja Luka, Acb galerija Budimpešta, Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, Ministarstvo kulture Srbije i Akademija umjetnosti Univerziteta u Banja Luci.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com