U trendu

OvogodiĆĄnji BITEF pod sloganom 'Mi-junaci rada svog' od 23. septembra do 2. oktobra

OvogodiĆĄnje izdanje Bitef festivala odrĆŸaće se u Beogradu od 23. septembra do 2. oktobra pod sloganom „Mi – junaci rada svog“, a u glavnom programu biće prikazano devet predstava vodećih domaćih, regionalnih, evropskih i svetskih pozoriĆĄnih autora, saopĆĄtili su danas organiozatori.

Kako je istaknuto, poseban kuriozitet je ơto će svi pozvani pozoriơni autori iz Nemačke, Belgije, Meksika, Francuske, Slovenije i Ujedinjenog Kraljevstva prvi put gostovati u Beogradu.

U prologu festivala, koji tradicionalno najavljuje tematske i estetske linije nastupajućeg programa i pravi kopču sa prethodnim izdanjem festivala, u Narodnom pozoriĆĄtu u Beogradu biće prikazana predstava „(Nije) kraj sveta“ u reĆŸiji Kejti Mičel i produkciji berlinskog pozoriĆĄta „Ć aubine“.

„Ova predstava je ekoloĆĄki osveơćena u pogledu teme ali i produkcije i uvodi potpuno novi, utopijski vid stvaranja pozoriĆĄta, a za ĆĄta se Kejti Mičel dosledno bori u svim svojim poslednjim radovima, praveći tako zaokret u svojoj ranije vrlo prepoznatljivoj poetici. Kostimi i rekviziti su preuzeti iz ranijih predstava, scenografija izgradjena od reciklabilnih materijala, a struja za predstavu proizvodi se u njoj samoj, pedaliranjem dva specijalna bicikla“, navodi se u saopĆĄtenju.

Festival će biti svečano otvoren 25. septembra u Jugoslovenskom dramskom pozoriĆĄtu, plesnom predstavom belgijskog koreografa Jana Martensa, koja je doĆŸivela uspeh na festivalu u Avinjonu.

„Ova predstava nije slučajno odabrana da otvori festival, jer uvodi publiku u tematiku ovogodiĆĄnjeg izdanja koja se bavi pitanjem rada, radnih prava i trĆŸiĆĄta rada u svetu danas, sa posebnim akcentom na istraĆŸivanje rada u samim izvodjačkim umetnostima“, navodi se u saopĆĄtenju.

Prema rečima umetničkog direktora Bitefa Ivana Medenice, dramaturgija predstave svodi se na gradaciju, kombinovanje i razvoj niza pokuơaja da se ostvari jedna koreografska ideja.

„Ti pokuĆĄaji zasnivaju se, pored bazične Martensove zamisli, i na repetitivnoj i ‘psihodeličnoj’ kompoziciji poljskog autora savremene ozbiljne muzike Henrika Mikolaja Goreckog, kao i na materijalima koje donose plesači, njih čak sedamnaestoro, a koji su različitih godina (od 17 do 70), porekla i profesionalne istorije (jedan vid devised theatre-a). Tako se postepeno, mozaički sklapa pametan, topao i izuzetno duhovit esej o savremenom plesu, koji spaja i proĆŸima različita pitanja i stavove: ples kao fizički rad, značaj ličnosti plesača (njihovih godina, izgleda, obrazovanja…), razgradnja hijerarhija u stvaralačkom procesu, odnos tela i druĆĄtvenog poretka“, rekao je Medenica.

Festival su podrĆŸali Sekretarijat za kulturu Grada Beograda i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, kao i Delegacija Evropske unije u Srbiji.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.