Spoj tehnologije i umetnosti na Kaleidoskopu kulture

NOVI SAD – Otvaranje ovogodišnjeg Kaleidoskopa kulture 2. septembra u Kreativnom distriktu u Novom Sadu obeležiće spoj savremenih tehnologija i umetnosti, koji će predstaviti gostujući program konferencije CGA (Computer Graphics & Arts Conference), saopštila je danas direkcija manifestacije.

Ova konferencija godinama unazad okuplja profesionalce iz oblasti kompjuterske grafike (digitalne umetnike, stvaraoce video-igara, animatore, profesionalce iz filmske VR/AR industrije), koji će se zajedno sa predstavnicima akademske zajednice od 2. do 5. septembra predstaviti posetiocima Kaleidoskopa motom „Enter The MetaClub“.

Fokus novosadskog izdanja CGA biće na programu CGArts, koji je kreirala kustoskinja Maja Ćirić, a kao njegova tema odabrano je prevođenje metasvetova i digitalnih prostora, čiju kreaciju potpisuju umetnici Tanja Vujinović i Andreas Vanerštet.

Umetnička praksa medijske umetnice Vujinović usmerena je na kreiranje virtuelnih svetova kroz alate industrije filma i video igara.

Ova umetnica će na Kaleidoskopu predstaviti svoj digitalni rad „Klub 4“, koji kontekstualizuje istoriju prostora Kreativnog distrikta na Velikom Limanu u kome se postavka i program dešavaju sa metasvetovima.

„U koheziji sa okruženjem koje stvaraju, radovi Tanje Vujinović će na vrlo egzaktan način oživeti temu metasveta u prostoru koji će pored izložbenog, poslužiti i kao prostor okupljanja svih činioca ekosistema“, navodi direkcija manifestacije.

Švedski umetnik Andreas Vanerštet već 14 godina proizvodi radove za „Gugl“, „Adidas“, „Dropboks“ i mnoge druge brendove čija estetika 3D skulptorskih radova spaja tradicionalne umetnosti i nove tehnologije.

Pored CGArts-a, kompletan CGA program se sastoji od još tri tematske celine: CGAcademy, CGAlliance i CGAfterHours, te će tako deo pratećeg programa biti posvećen softveru za razvoj interaktivnog digitalnog sadržaja „Unreal Engine“.

„Cilj saradnje osnivača CGA konferencije „Krejter trejning centra“, Srpske filmske asocijacije, portala „VFX Srbija“ i Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“ predstavlja kreiranje kontinuirane saradnje i čvrsto povezane zajednice umetnika, tehnologije, audio-vizuelne industrije u svim njenim oblicima i narativima, kao i pokretanje aktivne komunikacije sa opštom javnosti kroz umetničke izraze, pod zastavom CGA i Kaleidoskopa kulture“, kaže direkcija Kaleidoskopa.

Pored toga, na otvaranju Kaleidoskopa kulture publici će biti predstavljen nacionalni paviljon jedne institucije za nove medije – Ars Elektronike iz Linca, na kojem će izlagati predstavnici novosadske Akademije umetnosti.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com