„Svetosavska poetska riznica“ Dejana Tomića

BEOGRAD – Iz neiscrpne riznice pesama posvećenih najvećem srpskom svecu prosvetitelju Savi, Dejan Tomić je odabrao 222 pesme za zbornik „Svetosavska poetska riznica“ koja je predstavljena u Vukovoj zadužbini.

Tako su novosadski „Prometej“ i RTS obeležili 800 godina autokefalnosti srpske crkve koju su Srbi dobili zahvaljujući Svetom Savi koji je rođen kao Rastko Nemanjić i bio najmlađi sin rodonačelnika dinastije Nemanjića Stefana Nemanje, u monaštvu svetog Simeona.

Na promociji knjige, koja stiže baš u pravi čas jer se kroz tri dana slavi dan Svetoga Save, govorili su Janja Todorović, književnica, Dejan Tomić priređivač, Dragan Inđić, urednik RTS izdavaštva i Zoran Kolunžija glavmni urednik Prometeja

Odabrane pesme su iz pera 181 autora, od 13. veka do našeg doba.

U prvom od četiri poglavlja je deset narodnih pesama, među kojima su one poznate („Slavu slavi Nemanjiću Savo“ i „Zbor zborila gospoda rišćanska“), ali i jedna koledarska pesma iz stare Srbije, koju je zapisao Miloš S. Milojević.

Tu je i pesma iz Prvog svetskog rata, koja svedoči da su ikonu Svetog Save na Kordunu morali da kriju od austrougarskog okupatora.

Slede stihovi starih srpskih pesnika, koji svedoče o kontinuitetu poštovanja Svetog Save u narodu. Tu su stihovi Atanasija, Domentijana, Teodosija, Danila Pećkog, Georgija Stefanovića Venslovića.
Lik i delo Svetog Save bili su snažna inspiracija i za mnogobrojne pesnike 19. i 20. i početka ovog veka. Među njima su Ljubomir P. Nenadović, Đura Jakšić, Šantić, Dučić, Vojislav V. Ilić, Svetozar Ćorović, Desanka Maksimović, Vasko Popa, Miodrag Pavlović, Branislav Crnčević, Slobodan Rakitić, Milan Komnenić, Slobodan Pavićević…

Među živim autorima zastupljeni su: Ljubomir Simović, Dobrica Erić, Matija Bećković, Ljubiša Đidić, Alek Vukadinović, Milovan Vitezović, Radomir Andrić, Rajko Petrov Nogo, Dragan Dragojlović, Milosav Tešić, Dragan Lakićević, Đorđe Sladoje, Ivan Negrišorac…

Kao najmlađi pesnici odabrani su Jelena Aleksić i Aleksandra Savić (rođeni 1973) i Stefan Vujčić (1989). Najduža pesma u knjizi je iz pera kralja Nikole I Petrovića, napisana 1913. godine.
„Ovi stihovi su pravo svedočanstvo da je kroz svih osam vekova svoje autokefalnosti Srpska pravoslavna crkva prolazila kroz neverovatna iskušenja. U neprekidnoj borbi za opstanak preživela je teška vremena ali nikada nije pokleknula, nikada nije klonula u odbrani svojih i narodnih svetinja. Njen veliki organizator Sveti Sava postavio je tako čvrste temelje, da ni bure vekova, ni krstaški pohodi katoličkih misionara, ni petovekovna najezda Turaka, nisu mogli pomutiti, ni pokolebati u njenoj čistoti, solidarnosti, upornosti srpski narod“, rekao je Dejan Tomić.

Ističući da je Sveti Sava i savremen i svevremen, autor pogovora Jana Todorović, koja je u izboru zastupljena sa jednom pesmom, rekla je:“Bogat darovima svetog duha Sveti Sava je bio ravnoapostolni učitelj i prosvetitelj, podvižnik i molitvenik za ceo svet, svemilostivi čudotvorac i neumorni hodočasnik, uzvišeni arhijerej i zadužbinar, pravedni zakonodavac, mirotvorac i blaženi poeta“.

Urednici Zoran Kolundžija („Prometej“) i Dragan Inđić (RTS) izrazili su veliko zadovoljstvo objavljivanjem ove knjige koja, kako su naglasili, „pripada našem narodnom biću“.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com