U trendu

Pijani, prženi ili punjeni šaran, pripremite ga po ovom receptu – oduševićete goste

Nema posne slave bez ribe, a najčešće se priprema šaran. Pijan, punjen ili pržen za koji god način pripreme da se opredelite nećete pogrešiti. Evo par načina i saveta šta je važno kod pripreme ribe za slavu.

Najlepši i najzgodniji šarani za pripremu su oni do tri kilograma. Pred velike posne slave ponuda je više nego dovoljna, ali nije zgoreg ribu nabaviti na vreme. Kupovina u poslednji čas stvara nervozu zbog gužvi, ali i manje vremena i mogućnosti za izbor, piše RTS.

Uz to ako želite da vam prodavac očisti ribu ne čekajte poslednji dan.

Kod pripreme ribe najvažnije je da se šaran očisti od krljušti, izvade škrge i odstrane peraja. Ukoliko ribu ne pečete celu, odstranjuje se i glava i rep koji se mogu iskoristiti za riblju čorbu.

I ono što je možda i najvažnije, kada se riba očisti potrebno ju je dobro osušiti, najpraktičnije je papirnim kuhinjskim ubrusima.

Ako je vaš šaran spreman možete ga ispeći celog ili pržiti na starinski način.

Prženi šaran

Ukoliko se odlučiti za prženje potrebno je da šarana isečete na šnicle. U širi tanjir pomešati brašno, so i sušenu mlevenu papriku.

Izbor sušene mlevene paprike u prodavnicama je velik, ali ako niste sigurni da će ona biti jarkocrvena možete je kupiti i na pijaci. Prodavci koji nude sušenu papriku za punjenje imaju i tucanu ili mlevenu sušenu papriku.

U tiganju dobro zagrejte ulje na ujednačenoj temperaturi. Šnicle šarana uvaljajte u pripremljenu mešavinu brašna, soli i mlevene paprike i otresite od viška, a zatim spustite u zagrejano ulje.

Šnicle okretati dok ne dobiju boju starog zlata. Kod prženja šnicli šarana bitno je da riba bude ravnomerno pečena, korica hrskava i da ne pregori. Zato je važno da ukoliko pripremate veće količine promenite ulje čim počne da menja boju i tamni.

Pijani šaran

Domaćice rado pripremaju i pijanog šarana. Očišćenog i od vode osušenog šarana posoliti spolja i iznutra, a spolja na ribi nožem napravimo kose rezove. U narezane delove stavimo po čen belog luka i krišku limuna.

U pleh ili tepsiju za pečenje stavite nakvašen papir za pečenje kako se riba ne bi zalepila prilikom pečenja.

Šaran je najbolje staviti u već zagrejan i nauljen pleh. Kada se sa jedne strane uhvati korica ribu okrenuti i preliti sa čašom belog vina i ostaviti da se peče na 200 stepeni oko 45 minuta.

Uz pijanog šarana najbolje ide krompir pa posle 30-40 minuta pečenja nabolje je oko šarana naređati isečen i po želji začinjen krompir. Ribu ponovo preliti sa čašom belog vina pomešanog sa malo vode i peći na 220 stepeni još oko 40 minuta.

Punjeni šaran

Ukoliko se odlučite da poslužite punjenog šarana ne štedite na nadevu. Šaran spada u masnije ribe zbog čega svaki nadev postaje slastan.

Varijacije za nadev su mnogobrojne i pustite mašti na volju. Šaran se dobro slaže za prodistanim crnim i belim lukom uz dodatak oraha ili suvih šljiva.

Takođe, kao prilog ili punjenje može da ide i pirinač sa pečurkama, a ne treba izbegavati i po koji unapred ispečen i oljušten kesten.

Bez obzira za koju  opciju da se odlučite nećete pogrešiti. I ne zaboravite pored vina svaka riba voli i so, pa prilikom pripreme ne morate da budete štedljivi. Morska so je svakako bolji izbor posebno kada ribu pečete ili punite.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.