Glavni dobavljači oružja krijumčara migranata na severu Srbije su albanske kriminalne grupe koje godinama operišu u Srbiji, piše danas portal Balkan Investigative Reporting Network (BIRN).
BIRN navodi da je više od šest meseci pratio aktivnosti krijumčarskih bandi u Srbiji, proveravajući informacije i održavajući stalni kontakt sa više od deset nezavisnih izvora. Tu su uključeni i izvori u krijumčarskim grupama, službama bezbednosti, doušnicima i saradnicima policije i Bezbednosno-informativnoj agenciji (BIA), taksisti koji su upoznati sa krijumčarenjem, zaposlenima u migrantskim kampovima i aktivisti za ljudska prava.
Portal piše da dokazi do kojih su došli sugerišu da su među dobavljačima i blizanci iz Prištine – Amar i Amir Džemšiti, ali su oni to negirali.
BIRN navodi i da u posedu ima fotografiju na kojoj je Amir Džemšiti u društvu članova marokanske krijumčarske bande „Tetvani“ koja operiše na Horgošu, a na toj slici svi okupljeni poziraju sa kalašnjikovima.
Amir Džemšiti je u izjavi za BIRN negirao da brat i on imaju bilo kakve veze sa krijumčarenjem ljudi i oružja u Srbiji.
Komentarišući fotografiju sa marokanskom krijumčarskom grupom, kazao je da je prelazio ilegalno iz Srbije u EU kao „svaki drugi Albanac sa mnogo briga i problema“, i da su ga Marokanci uhvatili tom prilikom.
„Nakon što su me uhvatili, dao sam im novac. Video sam da imaju oružje i pitao sam ih da se slikamo zajedno. Nemam nikakve odnose sa njima“, rekao je Džemšiti.
Izvori BIRN-a tvrde i da su se pripadnici avganistanske bande „400/59“ fotografisali na krovu džipa granične policije u šumi u blizini Subotice, postavljajući te slike na društvene mreže, a da su granični policajci za to vreme „u obližnjem šatoru razgovarali sa vođama i uzimali deo njihove zarade“.
BIRN dodaje i da iz policije nisu odgovorili na njihova pitanja u vezi tog slučaja.
Portal navodi da poseduje i snimke poziva i Votsap prepiske između avganistanskih krijumčara i posrednika srpske policije koji im je „nudio imunitet i nastavak aktivnosti u zamenu za predaju oružja“.
Dogovor, kako navodi portal, nikada nije u celosti ostvaren, a obračuni su nastavljeni.
„Oni (krijumčari) su pametni. Policiji predaju nekoliko kalašnjikova, pištolja, a imaju puno više. I uvek mogu da kupe još od Albanaca“, rekao je jedan od krijumčara, za koga BIRN tvrdi da se protivi upotrebi oružja.
U prethodnih godinu dana zabeležene su desetine sukoba oružanih krijumčarskih bandi koje, piše BIRN, zarađuju milione evra od prebacivanja izbeglica i migranata u Evropsku uniju.
U poslednje dve godine, jedna od najnasilnijih kriminalnih bandi je marokanska grupa „Tetvani“, čiji je vođa poznat pod imenom Muhamed Tetvani ili Muhamed Magrebi.
Grupa „Tetvani“ izgubila je primat u poslednje vreme, dok je u usponu marokanska banda koju navodno vodi Kazavi (ili Kazaoui), a koji je rodom iz Kazablanke.
Prema izvorima BIRN-a sa terena, kontrolišu teritoriju oko Srpskog Krstura, naselja u blizini reke Tise, i dominiraju na tržištu krijumčarenja izbeglica i migranata iz severne Afrike. Kazavijeva grupa je prvobitno bila povezana sa Tetvanijima, a zatim se osamostalila.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com