BEOGRAD – Obezbeđivanje konkurentnih odnosa na tržištu osnov je razvoja ekonomije i uvođenja novih tehnologija naglašeno je na otvaranju radionice o politici žaštite konkurencije na kojoj iskustva Republike Koreje kolegama u Srbiji danas prenose predstavnici korejske komisije za fer trgovinu.
Koreja je svoju privredu 60-tih i 70-tih godina prošlog veka razvila izvozno, uz državne subvencije i olakšice kompanijama a onda su narasle mega kompanije – „čeboli“ među kojima su i Samsung, Hjundai, LG počele da ugrožavaju konkurenciju na domaćem tržištu, rekao je Kim Sang-đo predsedavajući Korejske komisije za fer trgovinu objašnjavajući momenat kada je počela zaštita konkurencije u toj zemlji.
Sada ošnivači „čebola“ imaju do 5 odsto akcija ali uspevaju da kontrolišu kompanije, objasnio je Sang-đo i dodao da je posao komisije da kroz tunele kontrole spreči u pokušaju da smanjuju konkurenciju na tržištu Koreje.
„Mi volimo te kompanije. A naš posao je da ih sprečimo da ne budu previše jaki“, rekao je Sang-đo.
Građani su najlakše shvatili šta komisija u Koreji radi kada su sankcionisali kartelisanje u proizvodnji školskih uniformi, naveo je Sang-đo ocenjujući da ih ljudi iz korporacija, a često i iz ministarstava ne vole zbog načina na koji brinu o fer uslovima za trgovinu.
Vlast u Koreji pomaže naše aktivnosti na zaštiti fer trgovine, oslanjamo se i na javnost, rekao je Sang-đo i dodao da su nedavno posle 8 godina podneli amandman za izmenu zakona „a pitanje je kada će o njemu biti odlučeno i kako“.
Korejska komisija za fer trgovinu kontakt sa srpskom Komisijom za zaštitu konkurencije uspostavila je 2017. godine a posle današnje radionice najavljeni su razgovori o daljoj podršci i saradnji.
Srpska Komisija za zaštitu konkurencije je „lider na Zapadnom Balkanu“, ocenio je njen predsednik Miloje Obradović naglašavajući da se takva pozicija može sačuvati uz podršku „jedne od najboljih na svetu“ Korejske komisije za fer trgovinu.
Razmena iskustava i radionica sa kolegama iz Koreje su prilika za usavršavanje, rekao je Obradović.
Skup je pozdravio i ambasador Republike Koreje Čoe Hjong-čan koji je istakao značaj jačanje veza dve države koje ove godine obeležavaju tri decenije od uspostavljanja diplomatskih odnosa.
Tokom razmene iskustava komisija za zaštitu konkurencije Koreje i Srbije najavljen je i rad po posebnim temama kao što su nagodba u pravu zaštite konkurencije i ograničavanja antikonkurentskog ponašanja.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com