U trendu

Ifo institut: EU treba da izbegne trgovinski rat s Kinom

Nemački ekonomski institut Ifo upozorio je danas na opasnost izbijanja trgovinskog rata između Evropske unije i Kine.

„Da ne bi došlo do takvog rata, EU treba da ukine zakonsku klasifikaciju zemalja na tržišne ili netržišne ekonomije, koja utiče na nivo kaznenih carina koje se uvode na robu sa dampinškim cenama“, kaže Erdal Jalcin, zamenik direktora Centra za međunarodnu ekonomiju u Ifo institutu.

EU bi istovremeno trebalo da zadrži mogućnost prilagođavanja cena kod preterano jeftinijeg kineskog izvoza na principu pojedinačnih slučajeva, kao što to radi sa izvozom iz Rusije, navodi se u saopštenju nemačkg instituta dostavljenom Tanjugu.

„Predimenzionirani kapaciteti u pojedinim granama u Kini, kao što su hemijska i industrija čelika, duguju se direktnim ili indirektnim državnim intervencijama. Prilagođavanje cena na principu pojedinačnih slučajeva je hitno potrebno kako bi se istim industrijskim granama u EU omogućilo da zaštite svoje interese“, objašnjava Jalcin.

Na osnovu sporazuma u kineskom Protokolu o pristupanju Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO), Peking insistira na tome da bude tretiran kao zemlja sa statusom tržišne ekonomije od 11. decembra 2016, prilikom donošenja evropskih kaznenih carinskih tarifa.

To znači da bi kaznene carine na kinesku robu s dampinškim cenama mogle u budućnosti da budu niže nego što bi trebalo, što, kako ocenjuje Ifo, predstavlja i opasnost po EU da više ne bude u mogućnosti da efikasno zaštiti određene grane od nelojalne konkurencije iz Kine.

„Reformski predlozi izneti u studiji Ifo instituta zadovoljili bi opravdan kineski zahtev kao članice STO, a u isto vreme bi obezbedili potrebne mehanizme zaštite protiv nelojalne konkurencije iz Kine koji bi bili na raspolaganju EU“, naveo je Jalcin.

Imajući u vidu trend jačanja protekcionizma u svetu, on je pozvao EU da se zauzme za politiku zasnovanu na konsenzusu, pogotovo sa Kinom.

„Politika koja je potpuno fokusirana na odbranu evropskog unutrašnjeg tržišta mogla bi da poveća protekcionizam, nanoseći štetu svim trgovinskim partnerima dugoročno, pa i samoj EU“, ocenio je Jalcin.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.