U trendu

Soković: Blizu dva miliona polisa „Dunav osiguranja“ u 2021

KOPAONIK – Predsednica Izvršnog odbora Kompanije „Dunav osiguranje“ Ivana Soković izjavila je da je osiguravajuća delatnost odgovarajući na izazove koje je pandemija donela celokupnoj ekonomiji pokazala spremnost i sposobnost brzog prilagodavanja izmenjenim okolnostima poslovanja.

„Tržište osiguranja ostalo je stabilno, ostvareni su pozitivni rezultati, a broj zaključenih polisa potvrđuje poverenje građana u osiguravajuća društva i u kriznim vremenima“, rekla je Soković za Tanjug tokom 29. Kopaonik biznis foruma.

Soković je učestvovala i na panelu održanom pod nazivom „Pandemija: Da li smo spremni za nove izazove“, na kojoj su predstavnici osiguravajućih društava otvorili pitanje neophodnih promena u sektoru osiguranja u susret mogućim novim pandemijama.

Analizirajući mogućnost osiguranja od katastrofalnih rizika u koje spada i pandemija, Soković je istakla važnost uspostavljanja stabilnog mehanizma za finansiranje i saniranje posledica pandemije i ostalih rizika vezanih za takve događaje.

Na pitanje da li se može osigurati pandemija, predsednica IO Dunav osiguranja rekla je da bi odgovor bio sigurno negativan da smo na tu temu razgovarali pre jedne decenije.

„Da smo tada govorili na tu temu sigurno bismo rekli da pandemija ne može da se osigura, međutim kako se svet menja menja se i teorija i praksa osiguranja. Ono što nekada nije moglo da se osigura, a to je bilo da jedan štetan događaj pogađa veliki broj jedinica rizika u istom trentuku, danas je već drugačije“, navela je Soković.
Bitno je, kaže, da postoji vremenska distanca između štetnih događaja, a, kako je dodala, kada pričamo o pandemijama ne može da se osigura u trenutku nastajanja.

„Danas moramo da razmišljamo o osiguranju neke buduće pandemije što će se dogoditi za 10, 20, 30 ili 50 godina. To su rizici koji nose velike štete i potrebno je da sredstva budu akumulirana u velikoj meri da bi ona mogla da pokriju sve štetne događaje na korist i državi i pojedincu“, rekla je ona.
Naglasila je da u svetu postoji više modela javno-privatnog partnerstva, a ono što je zajedničko svima jeste da su bazirani na sprezi države i njenih institucija, s jedne strane, i osiguravača i reosiguravača, s druge.

„Kapaciteti pojedinačnih osiguravača, čak i onih najvećih u zemlji, nisu dovoljni za sprovođenje pandemijskog osiguranja, već je tu potrebna pomoć države. Samo tako možemo izgraditi siguran i efikasan model osiguranja od katastrofalnih rizika“, rekla je Soković ukazujući na potrebu da to osiguranje bude obavezno, jer bi tako po najpovoljnijoj ceni bilo obezbeđeno pokriće za štetu koja svakoga može da pogodi.

Govoreći o stabilnosti cele osiguravajuće branše, Soković se osvrnula i na rezultate poslovanja kuće na čijem je čelu.

„U protekloj godini, Kompanija ‘Dunav osiguranje’ zaključila je blizu dva miliona polisa i ostvarila bruto premiju od skoro 32 milijarde dinara. To je rast od 6,41 odsto, pri čemu su neživotna osiguranja rasla 5,18 odsto, a životna više od 17 odsto. Tendenciju rasta od skoro 22 odsto pokazalo je dobrovoljno zdravstveno osiguranje, dok je auto-kasko raslo 13 odsto“ – navela je Soković.
„Shodno očekivanjima, povećane su i štete. Likvidirane štete dostigle su rekordnih 13,7 milijardi dinara, što je 20 odsto više u odnosu na 2020. godinu. Samo u životnom osiguranju, ‘Dunav’ je tokom prethodne godine isplatio skoro milijardu dinara šteta više nego u 2020. godini“, navela je Soković.
Prema njenim rečima, kompanija nije menjala svoje uslove osiguranja niti uvodila ograničenja u osiguranju života gde su polise garantovale pokriće i u slučaju ostvarenja rizika od pandemije, što su kako je dodala, klijenti i te kako prepiznali.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.